JAČANJE VEZA SA ISELJENIŠTVOM

U Beču organiziran iftar za uspješne bh. privrednike

Iftar bec

U petak naveče u Beču organiziran je iftar za uspješne bosanskohercegovačke privrednike kojem je prisustvovalo više od 50 zvanica iz privrednog, kulturnog i političkog života porijeklom iz Bosne i Hercegovine koji žive i rade u Austriji.

Događaj je upriličen sa ciljem umrežavanja dijaspore sa maticom BiH, razvijanja poslovne saradnje, realizacije novih projekata i obostranog pružanja podrške u segmentima privrednog i društvenog života.

Iftaru su prisustvovale i zvanice iz Bosne i Hercegovine, među kojima ministar za za ljudska prava i izbjeglice u Vijeću ministara BiH Sevlid Hurtić, potpredsjednik bh. entiteta Republika Srpska Ćamil Duraković, potprjedsednik Skupštine RS-a Mirsad Duratović, te ministar privrede Zeničko-dobojskog kantona Samir Šibonjić.

Događaju je prisustvovao i predstavnik Ambasade BiH u Beču ministar savjetnik Šaban Forić, a osim privrednika iz Austrije, učešće su uzeli i privrednici iz BiH. Važno je istači da se radi o biznismenima čije kompanije sa sjedištem u Austriji ostvaruju u svojom branšama milionske prihode.

Hurtić je u obraćanju kazao da je većinu svog radnog vijeka proveo u privredi, te da mu je posebna čast prisustvovati ovom važnom skupu. Istakao je da će Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH, osnaživanje veza za dijasporom biti jedan od prioriteta u radu, a to potvrđuje i činjenica da se u sastavu delegacije, nalaze zaposlenici koji su direktno zaduženi za iseljeništvo.

"Jačanje veza sa iseljeništvom kroz privredne aktivnosti, kulturu, obrazovanje i druge oblasti, neizmjerno je važno za budućnost naše domovine", rekao je Hurtić.

Dodao je da ministarstvo ima važnu ulogu u saradnji sa iseljeništvom, navodeći da im potpuno stoje na raspolaganju za sve pozitivne inicijative, koje će doprinijeti snažnijem povezivanju, ali i ekonomskom napretku BiH.

"Okupili smo se kako bismo dali značaj postignućima koja daju naši vrijedni i sposobni privrednici u Austriji, ali i širom Evrope i svijeta.

Jedan od prioriteta rada našeg ministarstva bit će upravo jačanje mreže među našim privrednicima i njihovom snažnijem povezivanju sa domovinom. BiH treba naše uspješne ljude i mi ćemo kao ministarstvo učini sve da svi oni ostvare što kvalitetnije relacije sa institucijama i privredom našeg kantona. Krajnji cilj je povećanje investicija i masovan povratak naših ljudi u zemlju", naglasio je ministar privrede ZDK-a Šibonjić.

Jedan od zaključaka sa skupa je da se u skorije vrijeme organizira "radni sastanak" u Beču koji bi okupio oko 100 privrednika iz Austrije i Bosne i Hercegovine.

Organizator iftara je bio Hurem Avdić, član Uprave kompanije Niederosterreiche Versicherung.

(AA)


Znate više o temi ili prijavi grešku