DAN BIVŠIH MINISTARA

U Hrvatskoj u dvije sudnice čak pet bivših ministara

Sud suđenje

Danom bivših ministara mogao bi se nazvati današnji dan na zagrebačkom Županijskom sudu gdje su se održavala ročišta u dva odvojena postupka protiv njih čak petorice.

Dok se u jednoj sudnici, onoj u kojoj se ponavlja suđenje bivšem ministru prometa Božidaru Kalmeti, optuženom u aferama Remorker i Fimi-Media, već drugi dan samo čita dokumentacija, puno zanimljivije stvari odvijale su se iza, za javnost zatvorenih, vrata sudnice u kojoj je trajala sjednica optužnog vijeća u aferi "po babi i stričevima" u kojoj su optuženi bivši ministri iz aktuelne: Vlade Darko Horvat, Tomislav Tolušić, Josip Aladrović i Boris Milošević.

Naime, riječ je o fazi postupka u kojoj se tek odlučuje o samoj optužnici i koja nije javna. Međutim, sami učesnici sjednice su novinarima objavili kakvu je odluku optužno vijeće donijelo.

"Optužno vijeće je opet, kao i prije godinu dana, odbilo prijedlog odbrane za izdvajanje dokaza, što je očekivano. U ovih godinu dana ništa se novo nije dogodilo i nikakvih novih argumenata nisu imali, samo je Visoki kazneni sud bio ukinuo rješenje zbog više tehničkih manjkavosti koje će sada, vjerujem, biti otklonjene", rekao je Vedran Libl, zamjenik direktora USKOK-a, okupljenim novinarima.

Naime, isto optužno vijeće je prije tačno godinu dana odbilo prijedlog odbrane za izdvajanje nezakonitih dokaza, ali tu je odluku zbog nedovoljne obrazloženosti u novembru prošle godine ukinuo Visoki kazneni sud (VKS) koji je naložio da zagrebački Županijski sud najprije održi novo ročište na kojem će odbrana dopuniti svoje prijedloge, a zatim da donese novu odluku koju će bolje obrazložiti.

Konkretno, VKS je naložio da optužno vijeće zagrebačkog Županijskoga suda, ako odluka ostane ista, tačno napiše pojedinačna obrazloženja za odbijanje izdvajanja svakog od ukupno 310 dokaza koje je USKOK predložio protiv ministara. Sada je ta sjednica i održana, ali na nju nisu došli okrivljeni ministri, nego samo njihovi zastupnici. Ubrzo je sud donio identičnu odluku kao prije godinu dana, ali sada će morati napisati puno detaljnije obrazloženje.

U svojim prijedlozima otprije godinu dana, na kojima je ustrajala i danas, odbrana je, između ostaloga, osporavala nadležnost cijeloga hrvatskog Državnog tužilaštva, smatrajući kako ono nije tijelo nezavisno o izvršnoj vlasti, a neki od branilaca danas su, kako se neslužbeno znaje, taj svoj argument "pojačali" ukazujući i na nedavni izbor novoga glavnog državnog tužioca jer smatraju da taj slučaj pokazuje upliv Vlade u rad DORH-a. Međutim, o tim argumentima iznesenim iza zatvorenih vrata advokati nisu željeli decidino govoriti pred kamerama.

"Odbrana prvooptuženog dopunila je svoje prijedloge argumentima koji prizilaze iz odluke Ustavnog suda koja se odnosi na sigurnosnu provjeru sudija. Pitanje SMS-ova, u smislu utvrđivanja mogućnosti odbrane, mogućnosti pristupa izvorima dokaza, tek je nedavno problematizovano na Sudu za ljudska prava i odbrana će se u žalbi svakako pozivati na tu recentnu praksu. Mislim da je to maksimum koji vam mogu u ovome trenutku reći", izjavila je Višnja Drenški Lasan, advokat prvooptuženog Darka Horvata.

Na današnju odluku odbrana ponovo ima pravo žalbe o kojoj će opet odlučivati VKS.


Znate više o temi ili prijavi grešku