ETTO.BA SAZNAJE

Veliki uspjeh Centra za istraživanje i razvoj pri IUS-u: U toku ispitivanje lijeka koji se može koristiti za liječenje leukemije

JASMIN SUTKOVIC

U Centru za istraživanje i razvoj koji djeluje u sklopu Internacionalnog Univerziteta u Sarajevu (IUS) realizira se nekoliko veoma značajnih naučnih projekata, a jedan od najznačajnih je projekat testiranja lijeka, a koji će se koristiti za liječenje raznih oblika leukemija.

Potvrdio je ovo za portal etto.ba doc.dr.Jasmin Šutković, direktor Centra za istraživanje i razvoj u sklopu IUS-a.

Zajednički projekt

„Radi se o zajedničkom projektu koji u saradnji sa našim centrom provode farmaceutske kompanije iz BiH, te kolege sa javnih univerziteta. Oni su zapravo prepoznali kapacitet naših laboratorija opće genetike i bionžinjeringa i nama pomogli u osnivanju laboratorije za uzgoj ćelija-ćelijska kultura. Mi smo prvi krenuli s tim u BiH 2013. i 2014. godine, te smo postali pioniri u tome. To je rezultiralo nedavno u pronalaženju jednog lijeka koji je sada u drugoj fazi testiranja, a već se radi na miševima. Radi se o lijeku koji bi tretirao leukemiju.To je naš veliki uspjeh i ogroman iskorak. Na projektu rade Doc.dr Altijana Hromić- Jahjefendić i Dr. Lejla Halilović, vanjski saradnici, te master i doktorski studenti“ rekao je Šutković.

Kaže da su prvi put pokazali da imamo jedan efikasan lijek protiv leukemije.

„Mi smo prva institucija u BIH koja je uspjela da uveze ćelijske kulture i da tretiramo te lijekove. Možda će se za narednih nekoliko godina koristiti za liječenje leukemija“ istakao je Šutković.

Navodi da je u Centru za istraživanje i razvoj u sklopu IUS-a, takodjer u saradnji sa jednom kanadskom kompanijom prije nekoliko godina pokrenut još jedan značajan projekat.

Razvili patente

„ Ova kompanija nam je obezbijedila svu potrebnu opremu za istraživanje i razvili smo patente, odnosno tkz.molekularni čip za detekciju DNK unutar urina. Naši studenti su pripremili radove iz ove oblasti“ pojasnio je Šutković.

Centar za istraživanje i razvoj nastao je 2013. godine kao jedan ambiciozni plan da se pomogne u razvoju naučno istrazivačke infrastrukture u Kantonu Sarajevo i generalno u BiH.

To je centar koji se proteže na 1.300 kvadratnih metara, ima nekoliko laboratorija vezano za razne inžinjerske discipline: bioinžinjeringa, genetike, hemije, mašinskog inžinjeringa, elektrotehničkog inžinjeringa i drugo. Osim toga što u Centru na diplomskim i postdiplomskim programima studenti obavljaju svoje prakse i rade magistarske i doktorske radove, radi se i na povezivanju industrije sa akademijom tako što se intenzivno rade razni lokalni i međuregionalni projekti.

„ Mi zaista našu djecu forsiramo da se bave naučno istraživačkim radom na magistarskom, postdiplomskom i doktorskom studiju, te se njihovi radovi objavljuju. Sad smo u procesu akreditiranja naših laboratorija, u ciju kvalitetnijeg sistema rada i bolje saradnje sa državnim firmama i privatnim sektorom“ objasnio je Šutković. Dodaje da se radi i na genetskoj analizi pacijenta oboljelih od raka dojke i pacijenata oboljelih od dijabetesa tipa 1 i 2.

Genetska podloga

„Pokušavamo da saznamo koja je genetska podloga vezana za ova razna oboljenja.U BiH ne postoji takva baza koja to može pratiti, mi imamo kapacitet i naši studenti rade studije o tome. Pokušavamo da otkrijemo koje su najčešće promjene kod oboljelih od dijabetesa. Ogroman je broj djece oboljele od dijabetesa tipa 1 u Kantonu Sarajevo , kao i oboljelih od dijabetesa tipa 2. Pokušavamo saznati koja je genetska podloga glavni razlog nastanka dijabetesa tipa 2, da li su to životne navike ili nešto drugo“ naglasio je Šutković.

Na IUS- u se provodi i zajednički evropski pristup zaštiti našeg stanovništva – projekat pod nazivom COVIRNA. Koordinatorica COVIRNA projekta, vanredni profesor dr. Kanita Karađuzović – Hadžiabdić sa Internacionalnog univerziteta u Sarajevu (IUS), ranije je podsjetila da se ideja za ovaj projekat javila početkom proljeća 2020. godine, kao odgovor na pandemiju koronavirusa. Projekat je počeo u novembru 2021. i završit će se do kraja aprila 2023. godine.

Inovativna mjera

COVIRNA je inovativna mjera usmjerena na pacijenta koja ima za cilj stvaranje dijagnostičkog alata za prepoznavanje pacijenata oboljelih od koronavirusa kod kojih postoji rizik od razvoja smrtonosnih kardiovaskularnih komplikacija. Projekat je dobio sredstva iz programa Evropske unije za istraživanje i razvoj Horizon 2020 u okviru Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava.

„Analiziraju se COVID pacijenti iz cijele Evrope. Kroj taj softverski program pokušavaju se pronaći genetske konekcije sa oboljelima od COVID-a zadnje četiri godine. To je Evropski projekat finansiran od strane Evropske unije. Ovaj projekat je skoro završen, rezultate imamo , ali oni još nije objavljeni“ izjavio je za naš portal Doc.dr. Jasmin Šutković, direktor Centra za istraživanje i razvoj IUS-a.