
Ujedinjeni Arapski Emirati postaju prva zemlja na svijetu koja koristi vještačku inteligenciju (AI) u izradi i izmjeni zakona.
Prema lokalnim medijima, takozvana regulacija vođena AI-jem trebalo bi da ubrza zakonodavni proces za čak 70 posto i osigura veću preciznost novih zakona.
Potpredsjednik Ujedinjenih Arapskih Emirata i emir Dubaija, Muhammad bin Rashid Maktum, izjavio je da će novi sistem promijeniti način kreiranja pravnih normi, čineći ga bržim i tačnijim. Vlada je istovremeno osnovala novi ured koji će koordinirati izradu zakona uz pomoć AI-ja i nadgledati cijeli proces.
Još uvijek nije poznato koji će tačno AI sistemi biti korišteni. Vještačka inteligencija će se oslanjati na opsežne baze podataka koje obuhvataju federalne i lokalne zakone, sudske presude, kao i podatke o javnim uslugama, te će redovno predlagati izmjene postojećih zakona, dodaje Financial Times.
Osim što će unaprijediti zakonodavni proces, AI će imati zadatak i da predviđa potrebne promjene prije nego što ih uoče sami zakonodavci - ljudi.
Plan, koji su stručnjaci s kojima je razgovarao Financial Times ocijenili kao izuzetno ambiciozan, prema Ronyju Medaglii sa Copenhagen Business Schoola, svjedoči o pokušaju da se AI učini pravim "su-zakonodavcem".
Stručnjaci istovremeno upozoravaju na brojne rizike. Iako su AI modeli impresivni, "i dalje imaju halucinacije i probleme s pouzdanošću i utemeljenošću", istakao je Vincent Straub sa Univerziteta u Oxfordu. "Ne možemo im vjerovati", dodao je.
Halucinacije u kontekstu AI-ja i jezičkih modela označavaju generisane odgovore koji sadrže netačne ili obmanjujuće informacije. To može biti rezultat nedovoljnih, zastarjelih ili iskrivljenih podataka korištenih za treniranje modela.
Marina De Vos sa Univerziteta u Bathu upozorava da AI može predložiti mjere "koje će strojskom umu imati savršen smisao, ali će biti potpuno besmislene za implementaciju u ljudskom društvu".
Autoritarna priroda režima u UAE omogućava brzo eksperimentiranje s tehnologijama koje bi u demokratskim društvima bilo mnogo teže provesti, napominje Keegan McBride s Oxfordske internet institucije.