'PRIHVATITE HISTORIJSKU ISTINU'

Udruženja žrtava pozivaju Vučića, Dodika i SPC: Stanite uz istinu i civilizaciju

vucic dodik Porfirije

Na zasjedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 23. maja 2024. godine u New Yorku, izglasana je historijska rezolucija kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici.

Rezolucija je donesena kao simbol pravde i priznanja patnje žrtava, te predstavlja rezultat višedecenijske borbe za istinu o genocidu počinjenom u julu 1995. godine.

Udruženje žrtava i svjedoka genocida i Udruženje „Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa“ u zajedničkom saopštenju poručili su da je usvajanje ove rezolucije "dokaz da se borba za pravdu i istinu isplati". Podsjetili su da su dva suda Ujedinjenih nacija, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i njegov nasljednik Mehanizam za međunarodne krivične sudove (MRMKS) ,već utvrdili da je u Srebrenici počinjen genocid.

Rezolucijom se potvrđuje pravno naslijeđe tih sudova i izražava zahvalnost za njihov doprinos suočavanju s prošlošću. Također, odaje se priznanje porodicama žrtava i preživjelima, naročito Majkama Srebrenice, za njihovu neumornu borbu protiv nekažnjivosti i negiranja genocida.

„U savremenom svijetu ništa se ne podrazumijeva i za sve se moraš boriti“, poručeno je iz udruženja.

Posebna zahvalnost upućena je državama koje su podržale rezoluciju, kao i generalnom sekretaru UN-a Antoniju Guterresu i članu Predsjedništva BiH dr. Denisu Bećiroviću, koji je, kako ističu, predvodio tim u međunarodnoj kampanji za usvajanje ovog važnog dokumenta.

Udruženja su uputila i javni poziv predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, predsjedniku entiteta RS Miloradu Dodiku i patrijarhu Srpske pravoslavne crkve da „prihvate historijsku istinu, pridruže se svjetskoj civilizaciji koja je izglasala rezoluciju, i da zajedno gradimo mir i prosperitet u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Evropi i svijetu“.

Usvajanje rezolucije u Generalnoj skupštini UN-a predstavlja važan korak ka globalnom priznanju genocida u Srebrenici, jačanju kulture sjećanja i izgradnji trajnog mira na Zapadnom Balkanu.