SUKOB ZALJEVSKIH MONARHIJA I IDEOLOGIJE IHVANUL MUSLIMINA

Uhapšen sin Jusufa el-Karadavija: Muslimansko bratstvo između političkog islama i regionalne destabilizacije

Abdul Rahman al Qaradawi etto

Ko su Muslimansko bratstvo Jusufa el-Karadavija i zašto predstavljaju prijetnju po Bliski istok?

Sin Jusufa el-Karadavija uhapšen i izručen u UAE

Hapšenje Abdurrrahmana el-Karadavija, sina preminulog lidera Muslimanskog bratstva Jusufa el-Karadavija, ponovo je stavilo u fokus kontroverznu ulogu ove organizacije u islamskom svijetu. Jusuf el-Karadavi, dugogodišnji ideolog i duhovni vođa Ihvanul Muslimina, ostavio je značajan pečat na globalno djelovanje ovog pokreta kroz svoje propovijedi, fetve i političke izjave koje su pozivale na revoluciju i implementaciju političkog islama. Njegova uloga u promicanju ideja Bratstva učinila ga je simbolom pokreta, dok su njegove veze sa zemljama poput Katara dodatno osnažile međunarodni utjecaj Ihvana.

Historijat Muslimanskog bratstva

Muslimansko bratstvo osnovano je 1928. godine u Egiptu od strane Hasana el-Bene, s ciljem ponovnog uspostavljanja islamskog društva utemeljenog na šerijatu. Jusuf el-Karadavi, iako formalno nije bio politički lider, bio je ključna ličnost koja je oblikovala ideološku osnovu pokreta. Njegova popularnost putem platformi poput Al Jazeere omogućila je širenje poruka Bratstva širom islamskog svijeta, a mnoge njegove fetve su izazvale kontroverze, uključujući one koje su podržavale oružani otpor protiv režima ili stranih okupacija.

Prijetnja po Ujedinjene Arapske Emirate i druge zemlje

Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) su 2014. godine Muslimansko bratstvo proglasili terorističkom organizacijom, optužujući ga za podrivanje stabilnosti države i regiona. Bratstvo se smatra prijetnjom apsolutnim monarhijama kakve su u zaljevskim zemljama, budući da zagovara populističke metode mobilizacije masa radi rušenja režima.

Osim UAE-a, među državama koje smatraju Muslimansko bratstvo prijetnjom su:

Saudijska Arabija: Posebno nakon Arapskog proljeća, koje su saudijske vlasti povezale s djelovanjem Ihvana, smatrajući ga organizatorom protesta i pobuna.

Egipat: Nakon svrgavanja Mohameda Morsija 2013. godine, koji je bio prvi predsjednik Egipta iz redova Ihvana, pokret je označen terorističkim i mnogi članovi su zatvoreni ili izbjegli u inostranstvo.

Bahrein: Organizacija je optužena za podršku opozicionim grupama koje ugrožavaju vlast.

Podrška i finansiranje Muslimanskog bratstva

Najveća podrška Muslimanskom bratstvu dolazi iz Katara, koji ih finansira i pruža im političko utočište. Doha je postala baza za mnoge istaknute članove Ihvana, a Al Jazeera, katarska televizijska mreža, redovno promoviše njihove ideje. Katar ne samo da finansijski podržava pokret već ga koristi kao sredstvo za širenje svog utjecaja u regiji, suprotstavljajući se pritom rivalima poput UAE-a i Saudijske Arabije.

Druga zemlja koja značajno podržava Muslimansko bratstvo je Turska, gdje ih Recep Tayyip Erdoğan koristi kao partnera za širenje svog koncepta političkog islama. Turska je mnogim članovima Bratstva pružila utočište nakon njihovog progona iz Egipta i drugih zemalja.

Muslimansko bratstvo, predvođeno ideologijom Jusufa el-Karadavija, ostaje jedno od najkontroverznijih političkih i vjerskih pokreta u islamskom svijetu. Dok zemlje poput UAE-a, Saudijske Arabije i Egipta vide Ihvan kao prijetnju po stabilnost i sigurnost, Katar i Turska nastavljaju podržavati ovaj pokret, koristeći ga za ostvarivanje vlastitih geopolitičkih interesa. Hapšenje sina Jusufa el-Karadavija u UAE-u predstavlja samo još jedan čin u dugotrajnom sukobu između zaljevskih monarhija i političkog islama koji Muslimansko bratstvo zagovara.