
U akciji Pandora koja je usmjerena na međunarodnu trgovinu kulturnim dobrima uhapšeno je 80 osoba i oduzeto 37.727 predmeta, uključujući arheološke predmete, umjetnička djela, kovanice i muzičke instrumente.
Operacija, pod kodnim nazivom Pandora IX, vođena tokom cijele 2024. godine, uključivala je organe za provođenje zakona i carinske organe iz 23 zemlje.
Akcija je realizovana uz operativnu podršku Europola, Interpola i Svjetske carinske organizacije za istočnu i centralnu Evropu.
Vlasti u Španiji su također konfiskovale 69 detektora metala i 23 alata koji se obično koriste za ilegalna iskopavanja, što naglašava stalnu prijetnju pljačke kulturnih mjesta.
Mnoge istrage su još uvijek u toku, a očekuju se daljnja hapšenja i zapljene.
Španska civilna garda razbila je kriminalnu grupu umiješanu u pljačku arheoloških nalazišta u provinciji Cáceres. Šest osoba je uhapšeno, a tri su pod istragom. Tokom operacije vlasti su pronašle 2.500 arheoloških, prvenstveno rimskih novčića kovanih u keltiberskom gradu Tamusia.
Ovi artefakti su opljačkani sa zaštićenih arheoloških nalazišta u provinciji Cáceres pomoću detektora metala i ilegalno su prodavani putem platformi društvenih medija.
Također u Španiji, Civilna garda presrela je putnika koji je pokušavao letjeti iz Palma de Mallorce za Njemačku, a nosio je 55 antičkih novčića i prsten. Naknadna istraga dovela je do optužnice za zločine protiv kulturne baštine i pljačku podvodnih olupina i arheoloških nalazišta. Ukupno su zaplijenjena 64 predmeta od historijske vrijednosti i 1.576 antičkih novčića.
Ukrajinske carinske vlasti zaplijenile su 87 kulturnih dobara koja su ilegalno transportovana iz zemlje u Poljsku, Moldaviju i Rumuniju.
Od svog pokretanja 2016. godine, akcija Pandora postala je ključna globalna inicijativa za zaštitu kulturne baštine od ilegalne trgovine.