TAJANSTVENA EKSPLOZIJA U DOLGOPRUDNOM OTVARA PUT ZA NOVE NAPADE

Ukrajinac je otputovao u Moskvu da postavi eksploziv ispod ruskog ometača dronova?

Rusija ometaca dronova foto X

Rusija je razvila jedno od najnaprednijih vozila protiv dronova na svijetu.

Rasporedili su ga na područje Moskve kako bi zaštitili grad od ukrajinskih napada dronovima. Prema izvještajima iz Kijeva, ukrajinska Glavna obavještajna uprava locirala je i uništila radar Valdai i sistem za ometanje, što bi potencijalno otvorilo put dronovima za napad na Moskvu, piše Forbes.

U noći 6. februara nešto je eksplodiralo u gradu Dolgoprudnom, sjeverno od ruske prijestonice. Neko je telefonom snimio noćnu eksploziju.

"Eksplozivna naprava uništila je dva ruska radarska sistema Valdai, dizajnirana za 24-časovno automatsko otkrivanje i suzbijanje bespilotnih letjelica", tvrdi obavještajna služba. „Vojna jedinica u kojoj se dogodila eksplozija u Valdaju odgovorna je za bezbednost vazdušnog prostora iznad Moskve.

Kako su Ukrajinci pronašli i navodno pogodili sistem Valdai, koji uključuje najmanje jedno vozilo i nekoliko odvojenih senzora koji djeluju kao jedna jedinica, nije jasno. Ali postoji video koji sugerira da se ukrajinski agent ušunjao u Valdai i podmetnuo eksploziv.

Ako je istina, to je bila rizična operacija u gusto naseljenom području, skoro 500 kilometara udaljenom od linije fronta u Ukrajini. Ali to ne bi bilo bez presedana. Ukrajinski agenti su se više puta infiltrirali na rusku teritoriju kako bi sabotirali borbene avione, ratne brodove i druge visokovrijedne ciljeve.

Valdai

Valdai je očigledno bio vredan rizika. Ovaj potpuno novi sistem, koji se rijetko koristi u ruskoj vojsci, kombinuje pasivne radio detektore, infracrvene senzore, radare i radio ometače za otkrivanje i ometanje malih dronova koje je teško uočiti s udaljenosti do 10 kilometara. Elektromehanički institut Lianozovski u Moskvi započeo je razvoj Valdaja 2016. godine, a prvi primjerak je ušao u vojnu službu prije samo četiri godine.

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće

Čak je i najnapredniji sistem protiv dronova ranjiv na najosnovniji oblik napada – neko mu jednostavno prilazi i postavlja bombu. Ali postoje dokazi da je Valdai ranjiv na same bespilotne letjelice koje bi trebao otkriti i ometati. Godine 2022. ukrajinski dron je bombardovao nešto što je izgledalo kao komponente sistema Valdai negde blizu linije fronta u Ukrajini.

Razlog zašto su Ukrajinci gađali Valdai u Dolgoprudnom je očigledan. Ukrajinske snage proširuju kampanju dubokih napada na ruske vojne baze, fabrike i naftna postrojenja. Napadi na rusku naftnu industriju prošlog mjeseca možda su smanjili proizvodnju naftnih proizvoda u zemlji za čak 10%.

Ko će biti brži?

Ukrajina koristi krstareće rakete za neke od svojih najzaštićenijih ciljeva, ali većinu njenih dubinskih napada izvodi sve veći arsenal dalekometnih dronova. Najteži od njih mogu putovati više od 1.600 kilometara uz precizno navođenje – putem GPS-a ili praćenja terena – i s eksplozivnim teretom.

Najnoviji dronovi čak imaju mogućnost da ispuste bombu i vrate se u bazu, što im omogućava da se koriste u višestrukim napadima prije nego što se sruše ili budu oboreni.

Uništavanje ovih dronova hitan je prioritet za Ruse jer njihov rat protiv Ukrajine ulazi u četvrtu godinu, a vojna i industrijska potrošnja raste. Ali uništavanje sistema kojima Rusija pokušava oboriti ukrajinske bespilotne letjelice jednako je hitan prioritet za Ukrajinu. Toliko hitno da bi obavještajna služba zemlje mogla poslati nekoga na opasno putovanje od 500 kilometara kroz Rusiju da postavi eksploziv u gluho doba noći.