
Na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a o stanju u Bosni i Hercegovini, govorili su i predstavnici Pakistana, Kine, Sierra Leonea, Slovenije, Somalije, Danske, Alžira, Koreje, Gvajane, Grčke i Paname te poslali poruke podrške integritetu i suverenitetu BiH.
Predstavnik Pakistana je kazao da je situacija nestabilna i da bi svako pogoršavanje moglo ugroziti sigurnost.
"Želim istaknuti, Pakistan ima historijske, dugotrajne, plodne veze s BiH i njenim narodom. Pakistan čvrsto daje podršku suverenitetu i integritetu BiH i odbacuje separatističku retoriku čiji je cilj podrivanje teritorijalnog integriteta", kazao je predstavnik Pakistana.
Naveo je da su uznemireni retorikom i mjerama protiv vladinih tijela, i zabrinuti zbog usvajanja kojim se ograničava rast institucija, podriva rad i namjerava usvojiti novi ustav RS.
"Takvi potezi služe da se eskaliraju tenzije i moraju se zaustaviti. Korištenje zapaljive retorike da se pojačaju podjele mora se zaustaviti", kazao je.
Naglasio je da Bosna i Hercegovina ima pravo da bira svoje saveze i partnerstva.
Predstavnik Kine je naveo da je korištenje bonskih ovlasti od Christiana Schmidta pojačalo tenzije i dovelo do teže političke situacije
"Uloga Vijeća sigurnosti predstavlja uvriježenu praksu u imenovanju. Vijeće nije podržalo imenovanje. Sistem visokog predstavnika i Bonske ovlasti su za posebna vremena, ne treba smatrati trajnim aranžmanom", kazao je.
Naveo je da bi intenziviranje situacije naškodilo svim zajednicama i cjelokupnoj situaciji i da Međunarodna zajednica mora imati balansiran pristup i ne zauzimati strane i ne davati sankcije.
"Poštujemo suverenitet, nezavisnost, teritorijalni, integritet, kao i nezavisan izbor naroda za budućnost. Unutrašnja pitanja BiH trebaju rješavati narodi, tri etničke grupe trebaju raditi na dobrobiti naroda i biti posvećeni konstruktivnom radu", kazao je predstavnik Kine.
Pohvalio konstruktivnu ulogu Srbije, Hrvatske i drugih država regije. O snagama EU, kazao da je potrebno da se nastavi s izvršavanjem mandata.
Predstavnica Sierra Leone je naglasila podršku Bosne i Hercegovine i osudu akcija koje narušavaju mir uspostavljen Dejtonskim sporazumom te je dala podršku putu ka EU.
Predstavnik Slovenije je kazao da je početak godine obilježen pojačanim tenzijama i da je Vijeće sigurnosti UN reagovalo.
"Slovenija potvrđuje svoju opredijeljenost Dejtonskom sporazumu, mandatu EUFOR-a i uredu Visokog predstavnika", te je pozvao na poštovanje odluka institucija uključujući sudove, policiju i tužilaštvo.
Naglasio je da trenutna politička kriza ometa funkcionisanje države i osudio je aktivnosti lidera RS-a i napore na uspostavljanju paralelnog pravnog i ustavnog okvira.
"Ove godine se obilježava 30 godina od genocida u Srebrenici, to je podsjetnik na pogubne posljedice mržnje. Pozivamo političke lidere da daju prioritet konstruktivnom dijalogu i potrebnim reformama", kazao je predstavnik Slovenije.
Predstavnik Alžira je naveo da prate sa zabrinutošću politička dešavanja i diverzije bez presedana između najvažnijih političkih aktera i da je žalosno da se 30 godina od završetka rata svjedoči pogoršanju političke situacije.
"Želim naglasiti da je važno poštovati Dejtonski sporazum i strogo se pridržavati odredaba kao temelja za BiH zasnovanu na konsenzusu i ponavljamo poziv svim političkim strankama da poštuju sporazum i anekse", kazao je.
Dalje je poručio da razlike i tenzije ne smiju podrijevati političke procese i podrivati stabilnost i ustavni i institucionalni poredak te pozvao sve da se uključe u konstruktivan dijalog.
Ponovio je podršku integritetu, suverenitetu i nezavisnosti BiH.
Predstavnica Danske je kazala da je do rasta tenzija došlo zbog retorike i poteza vlasti RS i da se stvara ustavna kriza.
Oštro je kritikovala poteze vlasti RS-a i naglasila predanost integritetu i suverenitetu BiH te da Dejtonski sporazum ne daje pravo entitetima na secesiju.
"Pozivamo sve aktere da ostanu mirni, pozdravljamo ulogu EUFOR-a u osiguranju mira, osuđujemo provokativnu retoriku koja može pojačati tenzije", kazala je predstavnica Danske.
Ukazala je na zakone kojim je otežan rad medija i nevladinih organizacija u RS i podsjetila na tridesetu godišnjicu genocida u Srebrenici.
Predstavnik Paname je ukazao da potezi vlasti RS predstavljaju prijetnju za Bosnu i Hercegovinu i osudio je te poteze.
Zanimljivo posebnu pažnju je ukazao na problem izbjeglica koji još uvijek postoje i implementaciju Aneksa 7 Dejtonskog sporazuma.
Predstavnik Koreje je dao podršku visokom predstavniku Christianu Schmidtu. Kazao je da podržava suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine.
"Pozivamo sve lidere da poštuju sudske organe i rad institucija", kazao je.
Upozorio je da bi potezi nepoštovanja suda, institucija narušavaju povjerenje javnosti i da bi mogli ugroziti regionalnu stabilnost.
Predstavnica Gvajane je kazala da kriza zahtijeva hitnu pažnju i da pozivaju lidere da se posvete miru na izgradnju mira i sporazumijevanja. Iz Somalije su također naglasili predanost poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta i pozvala sve strane da rade na mirnom i multietničkom društvu.
Grčka je pozvala sve aktere u zemlji da prekinu sve aktivnosti koje ugrožavaju stabilnost ustavni poredak u BiH i da se teritorijalni integritet ne smije dovesti u pitanje.
Poručili su da oba entiteta moraju zajedno raditi kako bi se prevazišla kriza. U ovom procesu jedinstvo i politička stabilnost mora ostati izvan svake sumnje.