
Iran je izašao s iznenađujućim prijedlogom da zemlje Bliskog istoka formiraju konzorcij koji bi obogaćivao uran u iranskim centrifugama. Prema Teheranu, članice konzorcija bi, između ostalih, mogle biti i Ujedinjeni Arapski Emirati i Saudijska Arabija - glavni arapski protivnik Irana. Cilj prijedloga je očigledno očuvanje iranskog programa obogaćivanja urana.
Nije poznato da li je ovaj prijedlog iznio iranski ministar vanjskih poslova Abbas Arakchi tokom trosatnog sastanka s Amerikancima u nedjelju, ali se o prijedlogu govori u Teheranu i pišu iranski mediji. Nakon sastanka u Omanu, Arakchi je otputovao u Dubai, gdje je razgovarao s ministrom vanjskih poslova, piše The Guardian.
Ujedinjeni Arapski Emirati već imaju nuklearnu elektranu s četiri bloka, koju je izgradila Južna Koreja, ali u sklopu svog nuklearnog programa ne obogaćuju uran.
Ideju o formiranju takvog konzorcija ranije su predložili bivši iranski pregovarač o nuklearnom programu Sajed Hossein Musavijan i fizičar s Princetona Frank von Hippel, a spominje se i u biltenu za nuklearne naučnike iz oktobra 2023. godine. Međutim, sama ideja je još starija - Iranci su je pominjali još 2007.
Prema prijedlogu, Emirati i Saudijska Arabija bi imali udjele u konzorciju i mogli bi koristiti iransku tehnologiju na iranskom tlu, vjerovatno u novoizgrađenom zajedničkom postrojenju.
Kako bi zemlje mogle u Iran slati svoje eksperte i naučnike, iranski nuklearni program bio bi transparentniji. Trenutno ga nadziru samo inspektori Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), kojima Teheran povremeno ograničava pristup.
Američki pregovarač Steve Witkoff je u početku rekao da bi Iranci mogli zadržati mogućnost obogaćivanja urana, ali na znatno nižem nivou. Sada SAD traže potpuno ukidanje tog procesa.
Sporazum JCPAO, koji su SAD ranije napustile, dopuštao je Iranu da obogaćuje uran do 3,67 posto, što je ispod granice potrebne za korištenje kao nuklearno gorivo. No Iran je već obogatio uran do 60 posto. Za istraživačke svrhe dovoljno je 40 posto, dok je za nuklearno oružje bazirano na uranu potrebno više od 90 posto.
SAD su u početku očekivale da će nova nuklearna nagodba s Iranom biti postignuta za dva mjeseca, ali sada je jasno da će pregovori potrajati najmanje do ljeta - ako uopšte ne propadnu.
Iran se istovremeno priprema i za mogući sukob. Načelnik iranskog Generalštaba, Mohammad Bagheri, je 12. maja tokom inspekcije vojnih objekata na jugu zemlje naredio komandantima da pripreme novi operativni plan za ostrva Nazeat u Hormuškom moreuzu. Prema Institutu za proučavanje rata, planira se jačanje PVO sistema, kao i raspoređivanje raketnih i dron jedinica. Na ostrva su već prebačene morske mine, balističke rakete, protivbrodske rakete i brzi čamci.
Iranski mediji su 13. maja objavili snimke američkog nosača aviona USS Dwight D. Eisenhower snimljenog iranskim dronom i spomenuli izgradnju novog skloništa za podvodne dronove u provinciji Hormuzgan. Njihova meta bile bi američke ratne mornarice.
Iran takođe reagira na riječi Witkoffa da "ako ne dođe do dogovora, postoje i drugi načini da se ‘riješi’ iranski nuklearni program".