U zavjetrini izborne kampanje u oktobru 2024.godine u Bihaću kroz gustu javnu zavjesu i žaluzine najveće krajiške zdravstvene ustanove probila se vijest da je Kantonalna bolnica „Dr.Irfan Ljubijankić“ opet u problemu jer joj prijeti blokada računa od dobavljača „Farmacije 2011“ ,bihaćke firme u vlasništvu Amira Kovačevića.
Upravni odbor KB-a bio je „na gotovs“ poput Wehrmachtovih oficira da na vanrednoj sjednici donese odluku o plaćanju Kovačeviću oko 500.000 KM po utuženoj „stvari“ te da se „Farmaciji 2011“ isplati i milion „redovnog“ duga za isporučene lijekove i druge materijale, a da ostatak dugovanja od oko 500.000 KM „sačeka“ , sudeći po uhodanom scenariju , novu tužbu sa zateznim kamatama kada ovaj iznos opet naraste. Nekim političkim „zavrtanjima ruku“ samo je „razgođena“ neminovnost- jer dug a i kamata moraju se platiti.
Stalno vanredno stanje
„Farmacija 2011“ kao oličenje beskrupulozne poslovnosti i profesionalnosti ne prašta čak ni „komšijama“ i vjerovatno najboljoj „mušteriji“ što KB Bihać po dobrosusjedskoj empatiji, lokacijski i geografski jeste. No, da li se iza tog podzemnog arhipelaga „kamatarenja“ krije neki opasno dobar plan držanja u „talačkoj krizi“ Kantonalne bolnice u Bihaću nakon čega se u epIlogu zakonski „zaslužena“ kamata koristi za nagrađivanje poslovnih partnera, poliitčkih i lobističkih krugova? Moguće je, zar ne?!
U iščekivanju odgovora od uprave KB koliko su do sada zateznih kamata po izvršnim sudskim presudama platili „Farmaciji 2011“ nije zgoreg podsjetiti na već prepoznati i vrlovjerovatnomoguće dogovoreni zaplet neplaćanja ispostavljenih računa „Farmaciji 2011“ nakon čega slijedi utuživanje i deja vu rasplet – naplata kamate u iznosima od nekoliko stotina hiljada KM. Takav crni scenarij sa finasijskim slomom KB Bihać živi već duži niz godina, navjerovatnije od početka poslovanja sa „Farmacijom 2011“. I sve ove godine ovakvi neshvatljvii epilozi sa teksturom dogovorene tužbe ( „ ti šalji račune, ja neću plaćati“) nisu pronašli mrvu zanimanja kod nadležnih policijskih agencija i tužilaštava.Ili, možda, jesu?
Kantonalna bolnica “dr Irfan Ljubijankić“ Bihać, našla se je u teškoj situaciji. Blokirani su joj računi izvršnom sudskom presudom, zbog dugovanja prema dobavljaču Farmacija 2011 d.o.o. a u nemogućnosti je i da uposlenicima isplati martovsku platu. Sutra 14.04.2021. u prostorijama Vlade USK odrzaće se sastanak povodom deblokade računa Kantonalne bolnice, na kojem ce biti prisutni premijer USK, ministrica zdravlja, direktor ZZO i direktor Farmacije 2011 (Amir Kovačević). Nadamo se pozitivnom rješenju, a o slijedećim koracima bit ćete pravovremeno obavješteni. Ovo saopćenje na FB stranici Sindikata KB „Dr. Irfan Ljubijankić“ 13.aprila 2021. godine objavio je predsjednik Izvršnog odbora ovog Sindikata Elvir Hrustanović. Naravno, ovo je samo jedan od „vidljivih“ primjera i predvidljivo bespomoćnih (šta nam Bog da) reakcija zaposlenih u KB.
Zbog velikih finansijskih problema KB Bihać je 20.septembra 2021. godine zaključila ugovor o kratkoročnom revolving kreditu sa Raiffeisen Bankom u iznosu dva miliona KM koji je vraćen 18.oktobra naredne godine. Potom je sa ZZO USK zaključila 6. 6. 2022. godine Ugovor o kratkoročnoj pozajmici u iznosu 1,8 miliona KM , na period otplate od 12 mjeseci, sa ugovorenom kamatnom stopom od 0,001 posto na godišnjem nivou. Na ime osiguranja povrata ove pozajmice KB Bihać je dala mjeničnu potvrdu i dvije mjenice. Finasijski problemi su sve veći i KB Bihać diže novi revolving kredit od Asa Banke od 2 miliona KM na godinu dana sa kamatom od 2,3 posto godišnje.
U 2022. godini KB je, sudeći po izvještaju federalne revizije za ovu godinu, u skoro identičnim problemima sa dobavljačima sa ukupnim dugom od 5.993.828 KM od čega se na obaveze preko 365 dana odnosi iznos od 1.195.0008 KM. U skladu sa Programom konnsoliidacije KB je ponudila sporazum sa dobavljačima za izmirenje osnovnog duga dospjelog na kraju 2021. godine uz uvjet da odustanu od potraživanja po osnovu zateznih kamata. Od 66 dobavljača 45 je pristalo na odustanak od kamata i potpisani su sporazumi. „Farmacija 2011“, sa kojom KB Bihać ima najduže i finansijski najunosnije poslovanje za ovog dobavljača, pogađate, nije. Tužbu je „Farmacija 2011“ bihaćki dobavljač KB Bihać „iz komšiluka“ uputio na iznos od 2.758.317 KM i to za 152 neplaćena računa!? Ko i kako je odlučio da ne plaća dospjele račune „Farmacije 2011“? Nije valjda , poštar ili portir.
„ Ustanova je 6. 10. 2022. godine u skladu s Programom konsolidacije, izvršila plaćanje dijela dospjelih obaveza uključujući i zateznu kamatu dobavljaču „Farmacija 2011“ d.o.o. Bihać u ukupnom iznosu od 1.500.000 KM, a nakon toga je do kraja 2022. godine izvršila i plaćanje u iznosu od 660.764 KM, čime ukupno izmirene obaveze prema ovom dobavljaču iznose 2.160.763 KM: Preostale obaveze prema ovom dobavljaču na datum bilansa iskazane u iznosu 1.384.328 KM“.
Prema podacima iz revizorskog nalaza za 2022. godinu KB „Dr.Irfan Ljubijankić“ je te godine na ime zateznih kamata zbog neblagovremenog izmirivanja obaveza prema dobavljaču „Farmacija 2011“ ispllatila 187.543 KM. Federalni revizori konstatirali su da „nije vršena procjena ishoda sudskih sporova, odnosno nije izvršeno rezervisanje za sudske sporove u toku u skladu s MRS-om 37 – Rezervisanja, potencijalne obaveze i potencijalna imovina“ što je moglo uticati na iskazivanje finansijskog rezultata u 2022.godini.
Kamata – ti dođeš meni, ja dođem tebi, ali ti meni dođeš više
Identičan scenarij u 2016. godine bilježi u svom godišnjem izvještaju Ured za finansijsku reviziju FBiH za KB Bihać što ukazuje na dobro uštiman „model rada“ sa tužbom i kamatom.
„ Prema prezentiranom, vezano za iskazane obaveze prema dobavljaču „Farmacija 2011“ d.o.o. Bihać, konstatujemo da postoji presuda u korist istog, a protiv Bolnice na iznos od 1.674.292 KM, kao i prvostepeno sudsko izvršno rješenje od 07.11.2016. godine. Na navedeno prvostepeno sudsko izvršno rješenje, Bolnica je izjavila prigovor u kojem osporava glavnicu u iznosu od 893.484 KM -za plaćeni iznos utuženih računa nakon donošenja presuda. Po ovom prigovoru, Sud je 10.05.2017. godine donio novo sudsko izvršno rješenje kojim je djelimično usvojio prigovor Bolnice, te obustavio izvršenje u predmetnoj stvari koje se odnosi na dio glavnog duga u iznosu od 1.073.672 KM, te su u tom dijelu izvršenje obustavlja i ukidaju se provedene radnje, dok je u preostalom dijelu predmetno rješenje ostalo na snazi. Na navedeno Rješenje Bolnica se nije žalila jer su pokrenute aktivnosti da se zaključi sporazum za izmirenje duga“
I te 2016. od ukupno 7.854.035 KM duga dobavljačima KB Bihać duguje „Farmaciji 2011“ 2.576.298 KM ili 32 posto ukupnog duga po ovom osnovu. I dok npr. „Diamedic“ sa 1,2 miliona KM „Hifa“ sa 439.000 KM , „Medika“ Mostar sa 282.000 KM, „Inel-Med“ Mostar sa 260.000 KM, „Medical“ Mostar sa 225.000 KM duga ne utužavaju KB Bihać, „ u ime svih njih“ to čini „Farmacija 2011“ sa sjedištem u Bihaću.
Kamata je trošak pozajmljivanja novca i kompenzacija za odricanje od sopstvene potrošnje. Vlasnik „ Farmacije 2011“ ne pozajmljuje kamatu nego naplaćuje sudsku zateznu kamatu , što će nekom zvučati kao dozvoljeno zelenašenje. Nije on kriv, što ga KB Bihać svojim neplaćanjem na vrijeme tjera na odloženo raspolaganje svojim novcem . A gospodin Amir Kovačević više voli da određenom sumom raspolaže danas nego sutra i zbog te tzv. teorije vremenske preferencije on putem suda naplaćuje KB Bihać to što ga sprečava da dobije svoj novac ( glavnicu) na vriijeme. Gospodin Kovačević kao musliman i vjernik , u šta niko ne sumnja, vjerovatno plaća vazifu i druge islamske obaveze čime potvrđuje pripadnost svom džematu i jača kapacitet muslimanske zajednice. No, istovremeno i očigledno, vlasnik „Farmacije 2011“ zanemaruje to što islam odbacuje kamatu, jer šta ga briga. Njemu kamata znači mnogo više da bi je zanemario, tim prije što mu svjetovni zakoni to omogućuju kao jedan od oblika dobiti, doduše, ne na finansijskom i tržištu investicija nego uz pomoć suda, ali na kraju mu „dođe isto“. Običan čovjek kamatu kao fini eufemizam svojim riječima prosto naziva „ guljenje kože s' leđa“. Literarno rečeno , kamata je stopalo zelenaša kojom gnječi lobanju i rebra dužniku koji kasni sa plaćanjem. Sva sličnost ove kolokvijalne definicije sa „poslovnim odnosom“ „Farmacije 2011“ iz Bihaća i KB „Dr. Irfan Ljubijankić“ iz Bihaća slučajna je i ne tretira i ne opisuje bogatu lepezu poslovnih veza između zajmodavca i dužnika.
Zašto „kamatarenje“ uspijeva samo u Krajini ?
U ovom trenutku naš portal još uvijek nema tačnu informaciju koliko je „Farmacija 2011“ iz Bihaća otkako godinama posluje sa KB „DR.Irfan Ljubijankić“ u Bihaću kao dobavljač naplatila zateznih kamata na osnovu sudskog potraživanja glavnice . Nije poznato, barem nema tih informacija u javnosti, da „Farmacija 2011“ širom BiH izvršnim sudskim tužbama naplaćuje zateznu kamatu zdravstvenim ustanovama. Letimično smo mada prilježno, koliko su nam to dozvoljavali Google i drugi pretraživači, pregledali revizorske izvještaje kantonalnih i županijskih bolnica, bh kliničkih ii zdravstvenih centara sa kojima, sudeći po informacijama sa službene stranice „Farmacije 2011“ ova kompanija uspješno surađuje.
Tako, za razliku od revizorskih izvještaja KB u Bihaću u kojima se u „fajlovima“ sudske presude i javne nabavke redovito pojavljuje „Farmacija 2011“ ovakvih tužbi i presuda nema npr. u KCUS Sarajevo ( revizorski izvještaj 2022.),, UKC Tuzla ( revizorski izvještai 2017. i 2022.) KB Zenica ( revizorski izvještaji 2016. i 2021.), KB „Safet Mujić“ Mostar ( revizorski izvještaji 2018. i 2023.) , Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar ( revizorski izvještaj 2022.), KB Goražde ( revizorski izvještaji 2011. i 2018. ), Zdravstvenom centru Brčko ( revizorski izvještaji 2019., 2020.., 2021,. 2022., 2023.), Županijskoj bolnici „ Dr. Mihovil Sučić“ (revizorski izvještaj 2023.), Općoj bolnici Trebinje ( revizorski izvještaj 2023.), Županijskoj bolnici Orašje ( revizorski izvještaj 2023..) , Hrvatskim bolnicama „ Dr. fra Mato Nikolić“, Općoj bolnici Tešanj (revizorski izvještaj 2019.) Općoj bolnici Bugojno ( revizorski izvještaj 2023.)...
Nezvanična informacija iz KB Bihać u koju je skoro teško povjerovati da je „Farmacija 2011“ u vrijeme korone „legla „ na račun KB Bihać u visini od cca 800.000 KM otvorila bi i pitanje poslovnog morala i općeljudske empatije, pa sa ovom kontraveznom informacijom nećemo špekulirati, dok je ne provjerimo. No, ako ovo i nije tačno, a tvrde nam da jeste, slijedeće jeste. U velikom istraživanju Centra za zastupanje građanskih interesa pod nazivom „“Odgovor centralnih vlasti Bosne i Hercegovine na pandemiju Covid - 19“ iz maja 2021.godine na stranici 106 na tabeli donacija Kantonalnoj bolnici „Dr. Irfan Ljubijankić“ tokom Covida-19 ukupno 27 pravnih lica iz BiH doniralo je ukupno 379.885 KM. Među njima nema „Farmacije 2011“. U narednoj tabeli su objavljene nabavke koje je KB Bihać realizirala od pomenute donacije. E, ovdje imamo preduzeće Amira Kovačevića „ Farmaciju 2011“ iz Bihača!
Vrijednost javne nabavke „Farmacije 2011“ od donacija koje su prikupili npr. Vijeće učenika Gimnazije Bihać, Muftijstvo Bihaćko, Hotel Swiss, kladuški Miral itd. iznosila je 41.320 KM za dezinfekcijska sredstva, rukavice, midozolam, fentanyl, vodu za injekcije, combur test M. Ali, to je život.
„Farmacija 2011“ spada u red najjačih farmaceutskih kuća u BiH. Prema Monitoringu procesa nabavki zdravstvene opreme, materijala i lijekova iz 2018.godine koji je realizirala Fondacija za razvoj i demokratiju, „Najuspješnija kompanija ponuđač po vrijednosti dobivenih ugovora na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine je D.O.O. „Farmacija 2011“ sa ukupnom vrijednošću od 12.102.155,74 konvertibilnih maraka“. Slijedi „Hercegovinalijek „ sa 5.054.531 KM itd. Od ukupno dodijeljenih 54, 5 miliona KM tokom 2016. i 2017. godine u FBiH „Farmacija 2011“ dobila je 22 posto od ukupne vrijednosti. Inače, u FBiH je sa 22, 3 miliona KM u ovoj oblasti došlo do upečatljivog porasta u 2017.godini na 32,2 miliona KM što je porast od 144 posto,a „Farmacija 2011“ , se očigledno u tome najbolje snašla. Glavnina ovog povećanja u 2017. godini, čak 10 miliona KM, odnosi se na lijekove.
Bilanca poslovanja „Farmacije 2011“ pokazuje da se radi o veoma solventnoj firmi. Godine 2018. ovo je farmaceutsko preduzeće imalo ukupni prihod od 15,8 miliona KM,a dobit od 3,9 miliona KM. Godine 2022. ukupni prihod je 37 miliona KM a dobit 8 miliona KM. Prošle godine „Farmacija 2011“ prikazala je ukupni prihod od 40 miliona i dobit od skoro 10 miliona KM. Tada smo se i upitali kako nastaju ti „čarobni milioni“ kada vam svaki od 20 zaposlenih za godinu dana zaradi za „gazdu“ pola miliona KM, sebi zaradi plate i plati sve obaveze državi. Zaista impresivan poslovni poduhvat.