EURO 2024

Uspavanka riješena golom Kolo Muanija: "Trikolori" prošli u četvrtfinale

Francuska - Belgija euro 2024 uefa

Nogometaši Francuske u derbiju osmine finala Evropskog prvenstva savladali su Belgiju rezultatom 1:0 i tako se plasirali u četvrtfinale smotre najboljih selekcija Starog kontinenta.

Utakmica je otvorena većim posjedom lopte za Francusku, koja je željela više doći do gola od Belgije. Crveni đavoli su od starta željeli samo odbraniti gol od francuskih zvijezda i odlično im je išlo.

Na prvu priliku smo čekali 35 minuta, a onda je Marcus Thuram šutirao glavom tik pored gola Belgije. Uslijedio je pokušaj Aureliena Tchouamenija koji je šutirao silovito s distance, ali također pored gola.

Isti igrač je u posljednjem napadu prvog poluvremena upropastio sjajnu povratnu loptu Kyliana Mbappea i šutirao preko gola s desetak metara. Bez golova se otišlo na odmor.

Francuzi su znatno bolje otvorili drugo poluvrijeme. Thuram je ponovo zamalo pogodio glavom u 50. minuti, a prijetio je i Tchouameni čiji udarac golman Belgije odbija u korner.

Najbolju priliku, ujedno i prvu na današnjoj utakmici, Belgijanci su imali u 70. minuti. Romelu Lukaku je šutirao sa sedam ili osam metara udaljenosti, ali mu je Mike Maignan još jednom spriječio gol na ovom turniru.

Uslijedio je odgovor Francuza i nove dvije odlične šanse, ali William Saliba i Kylian Mbappe nisu bili precizni u 74. i 78. minuti.

Kada se činilo da ćemo gledati nove produžetke, šok za Belgijance pet minuta prije kraja. Randal Kolo Muani uz mnogo sreće pogađa u 85. minuti za slavlje Francuza.

Šut napadača Francuske zakačio je Jana Verthongena u bloku i tako prevario belgijskog golmana. Francuzi su tako ostvarili zasluženu pobjedu.

Francuska se tako plasirala u četvrtfinale Evropskog prvenstva gdje će igrati protiv boljeg iz večerašnjeg duela Portugala i Slovenije.