TURSKI MEDIJI IZVJEŠTAVAJU O NAORUŽAVANJU BIH

Usred tenzija stigli Bayraktari, antidronski sistemi i oklopna vozila, ALI TO NIJE SVE...

Bayraktarl 1

Krajem prošle godine ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez rekao je: "Imamo još nekoliko projekata s Turskom. Potpisali smo ugovor o isporuci 4 Kirpi II i 6 Bayraktar TB2 i oni su u fazi pregovora." Nedavno je potvrđeno da je Turska donirala ove sisteme Bosni i Hercegovini. Dodatno je isporučen i protivdronski sistem Kangal. Time je Bosna i Hercegovina, usljed tenzija, stekla značajnu vojnu moć.

Sistemi donirani Bosni i Hercegovini

Donacijom dvije naoružane bespilotne letjelice Bayraktar TB2 (UCAV) Bosni i Hercegovini, Turska ne samo da doprinosi odbrambenom kapacitetu BiH, već šalje i važnu stratešku poruku na regionalnoj razini. Ovaj potez ima potencijal stvoriti novu jednadžbu u sjeni brzo rastućih ulaganja u odbranu i sigurnosnih problema na Balkanu, piše najčitaniji tehnološki portal u Turskoj donanimhaber.com.

Uz bespilotne letjelice bit će osigurane i kontrolne stanice te sveobuhvatna obuka osoblja. Ministarstvo obrane BiH pomoć je opisalo kao poruku “podrške državnim institucijama” i “otvorenog partnerstva s Turskom”.

Prema izjavama ministra obrane Zukana Heleza, Bayraktarlar neće predstavljati nikakav finansijski teret za Bosnu i Hercegovinu i bit će u izravnom vlasništvu države. Također je potvrđeno da će bespilotne letjelice biti raspoređene pod centralnom komandom Oružanih snaga Bosne i Hercegovine (OSBiH).

Uz Bayraktare, Turska je Bosni i Hercegovini isporučila i sistem protiv dronova KANGAL te četiri oklopna vozila Kirpi II . Dok se Kangal ističe svojom sposobnošću neutralizacije neprijateljskih bespilotnih letjelica koje rade na niskim frekvencijama, Kirpi II su poznati po visokoj razini zaštite u skladu s NATO standardima.

KANGAL FPV sistem pruža zaštitu istodobnim i aktivnim ometanjem svih relevantnih frekvencija daljinskog upravljanja i upravljanja, frekvencijskih pojaseva GNSS (GPS, GLONASS, GALILEO i BEIDOU) i frekvencijskih pojasa signalizacione veze/telemetrije. Budući da je KANGAL FPV sistem softverski sistem za ometanje, može se programirati preko cijelog frekvencijskog pojasa prema svojim potrebama. To je element koji će povećati uspješnost protiv ruskih i kineskih bespilotnih letjelica na Balkanu.

Rastu tenzije u regiji

Ovaj korak Turske direktno je povezan s procesom modernizacije odbrane koji uzima sve više maha u regiji Balkana. Dok je Srbija nabavila bespilotne letjelice i raketne sisteme kineske proizvodnje, kao i francuske borbene avione Rafale; Hrvatska privlači pažnju i kupovinom Rafalea te ulaganjem u zapadne helikoptere. Kosovo, s druge strane, ima za cilj povećati svoje vojne kapacitete putem naoružavanja. U međuvremenu, Crna Gora ulaže u sisteme nadzora zračnog prostora, dok entitet Republika Srpska unutar Bosne i Hercegovine prijeti da će uspostaviti “vojsku” izvan jedine legalne vojske u zemlji - OSBiH .

Prema dobivenim informacijama, Bosna i Hercegovina pregovara s Turskom za još četiri Bayraktar TB2 i dodatne sisteme upravljanja. Ukoliko se ovaj sporazum realizira, OSBiH će postati jedna od vojski s najmodernijom flotom bespilotnih letjelica na Balkanu.