
Nakon što je u novembru 2024. godine ponovno izabran za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, Donald Trump je izdao jasnu izjavu o svom planu za sljedeće četiri godine.
Iako mu prema američkom Ustavu mandat ističe 2029. godine, Trump je nagovijestio da će učiniti sve što je u njegovoj moći kako bi nastavio svoju vlast, ističući da će mu to biti posljednji mandat “ako ne bude pronađen način” da ostane na čelu zemlje.
Kako bi razumjeli ovu ambiciju, potrebno je osvrnuti se na povijesni kontekst američkog predsjedničkog sustava i činjenicu da je Washington postavio presedan, koji je bio dugih desetljeća poštovan. Naime, prvi predsjednik SAD-a, George Washington, koji je oblikovao temelje Ustava, odlučio je da se neće kandidirati za treći mandat, postavljajući time normu koja je bila poštovana do 1940-ih. Međutim, Franklin D. Roosevelt je odstupio od ovog pravila, služeći čak četiri mandata, što je izazvalo zabrinutost u političkim krugovima.
Zbog Rooseveltovih četverogodišnjih mandata, američki političari su shvatili da bi trebalo formalno regulirati broj mandata kroz Ustav, pa je 22. amandman, usvojen 1947. godine, ograničio predsjedničke mandate na dva. Ovaj amandman, iako je tvrdio da nijedna osoba ne može biti predsjednik više od dva puta, također je osigurao da ta osoba ne može zauzeti ni druge ključne političke pozicije koje bi omogućile preuzimanje predsjedničkog mandata, kao što su funkcije potpredsjednika ili lidera Kongresa.
Iako su mnogi vjerovali da će ovaj sustav biti trajan, iskustva u američkoj političkoj praksi pokazuju da ništa nije doživotno osigurano. U svjetlu toga, Trump bi mogao pokušati uvesti izmjenu Ustava kako bi sebi omogućio treći predsjednički mandat, ako prikupi dovoljno političke podrške. Ipak, ovaj proces je izuzetno kompliciran i zahtijeva ogromnu većinu u oba doma Kongresa, uz ratifikaciju od strane 38 saveznih država.
Danas, dok je Republikanska stranka dominantna u zakonodavnim tijelima, raspodjela moći u Kongresu je vrlo krhka, pa je gotovo nemoguće da se tako ambiciozan amandman usvoji bez šire političke suglasnosti. Bez obzira na to, politička polarizacija i mogućnost nepredvidivih političkih poteza, koji su već viđeni tijekom njegovog predsjedničkog mandata, ostavljaju prostor za spekulacije da bi Trump mogao pokušati doći do cilja i nasilnim putem, kao što je to učinio 6. siječnja 2021. godine.
Zakonodavni okviri i politička dinamika u SAD-u vrlo su čvrsti, ali ostaje pitanje hoće li 2029. godina donijeti nove turbulencije u političkom životu Amerike, ili će struktura koja se odupire bilo kojoj mogućnosti za kršenje ustavnih pravila biti dovoljno snažna da odoli čak i Trumpovim ambicijama.