Načelnik Općine Centar Sarajevo Srđan Mandić, nije ni pokušao pospremiti Regulacioni plan “Zetra - zona sporta i rekreacije”, u koji je za vrijeme mandata njegovog predhodnika Nedžad Ajnadžića nezakonito ubačena benzinska pumpa u vlasništvu kompanije članice Glavnog odbora Naše stranke, nego je ovoj kompaniji opština Centar izdala sve potrebne dozvole i gradnja je otpočela, "sve po zakonu", navode iz Uruženja Eko akcija.
"Pumpa će se graditi u sred stambenog naselja, na udaljenosti od svega 30 metara od stambene zgrade, 60 metara of fakulteta, 150 metara od dječijeg vrtića... Zašto benzinskim pumpama nije mjesto u naseljenim mjestima Bosne i Hercegovine?
Benzin je složena mješavina lako isparivih organskih spojeva (VOC) koji lako isparavaju praveći niz problema u našem okolišu. To uključuje i emisije izuzetno toksičnog benzena, dokazanog kancerogena, u vanjskom zraku koji kao i drugi vidovi zagađenja doprinosi povećanju rizika od dječje leukemije i fotokemijsko stvaranje ozona.
Prizemni ozon je zagađivač zraka koji uzrokuje respiratorne bolesti poput astme. Ovisno o koncentraciji pare benzena i trajanje izlaganja (u rasponu od nekoliko minuta do nekoliko sati), učinak udisanja benzenskih para na zdravlje ljudi varira od kašlja, upaljenog grla i iritacije očiju do smrti (Aiden, 1958; Drinker i sur., 1943; Machle, 1941 .; Wang i Irons, 1961).
Također su proučavani rizici kojima su izloženi radnici na benzinskim pumpama kao i stanovništvo koje stanuje u blizini benzinskih pumpi. Studije su pokazale da izloženost benzenu povećava rizik od akutne mijeloidne leukemije (Jakobsson i sur., 1993), akutne dječjie leukemije (Brosselin i sur., 2009; Steffen i sur., 2004), raka prostate (Seidler i sur., 1998) i drugih oblika raka na različitim dijelovima tijela (Lagorios i sur., 1994).
Da život u susjedstvu benzinske pumpe ili auto-servisa može povlačiti za sobom povećan rizik od leukemije u djetinjstvu, pokazala je i francuska studija iz 2004. godine: djeca koja žive pored benzinske pumpe imaju četiri puta veću vjerojatnoću da će razviti akutnu leukemiju od druge djece u istom području
Dvije direktive Evropske unije posebno se bave ovim problemom:
Cilj Direktive 1994/63 / EZ (obnavljanje isparenja benzina u fazi I ima za cilj sprečavanje emisije lako isparivih organskih spojeva tokom skladištenja benzina na terminalima i njegove dalje distribucije na benzinskim pumpama. Direktiva sadrži mjere koje bi terminali trebali upotrijebiti za smanjenje gubitaka od isparavanja iz spremnika, poput plutajućih krovova i reflektivnih prevlaka. Također zahtijeva, kada se benzin napuni u cisterne i transportira do benzinske pumpe, povrat para i njihov povratak u cisternu ili terminal.
Direktiva 2009/126 / EZ (faza II za povrat para benzina) osigurava oporavak para benzina koje bi se inače emitirale u zrak tokom punjenja vozila gorivom na benzinskim pumpama. Direktiva Komisije 2014/99 / EU nakon toga je prilagodila ovu Direktivu tehničkom napretku u pogledu upotrebe standarda EN 16321-2: 2013 za mjerenje učinkovitosti hvatanja benzinskih para.
Ništa od obrojanih propisa nije primijenjeno u Bosni i Hercegovini.
Zakon nalaže samo obavezu mjerenja koncentracije benzena u zraku, ali se ni to ne radi. Benzinske pumpe i dalje, uz blagoslov vlasti, bez potrebne okolišne regulative, kontrole i zapreka, i dalje niču po našim gradovima, u neposrednoj blizini kuća, zgrada i javnih ustanova, potencijalno uzrokujući niz vrlo ozbiljnih zdravstvenih problema okolnom stanovništvu, a pogotovo djeci", navode iz Eko akcije.