
Lokalni izbori u Bosni i Hercegovini su privedeni kraju, a mandati za općinska vijeća u četiri gradske općine su podijeljeni. Sada je fokus preusmjeren na formiranje Gradskog vijeća Sarajevo i, naravno, izbor novog gradonačelnika. Kako pokazuje iskustvo, proces izbora gradonačelnika je uvijek napet triler, obavijen neizvjesnošću do samog kraja, često obasjan brojnim političkim intrigama.
Gradsko vijeće Sarajeva čini ukupno 28 vijećnika, a svaka općina doprinosi sa po sedam. Ove godine, međutim, uvodi se novina u procesu izbora gradonačelnika. Umjesto tajnog glasanja, što je prethodnih godina dovelo do kontroverzi, gradonačelnik će se birati javno, a kandidat koji prikupi 15 glasova biće izabran. Ova promjena dolazi nakon skandala vezanog za tajno glasanje 2016. godine, kada je Abdulah Skaka izabran za gradonačelnika, a u jednom audiosnimku bivši visoki funkcioner Asim Sarajlić je priznao da je osigurao nedostajuće glasove.
Trenutna ravnoteža moći među političkim blokovima koji se bore za gradonačelnika Sarajeva je izjednačena, sa tačno 58 vijećnika sa svake strane. Ipak, "trojka" (SDP, NiP i NS) ima jedan značajan adut. Prema Statutu, Bošnjaci, Hrvati i Srbi imaju zagarantovano najmanje 20 posto mjesta (po šest), dok su vijećnici iz reda ostalih etničkih grupa osigurali najmanje dva mjesta. Ova pravila favorizuju "trojku", s obzirom na to da Stranka za BiH i SDA, iako su zabilježile određeni izborni uspjeh, nisu obezbijedile značajan broj vijećnika iz reda ostalih nacionalnosti, dok je DF imao lošiji rezultat.
Još je nejasno kako će se ponašati vijećnici DF-a iz Starog Grada, koji su odlučili podržati "trojku", dok će se u narednim sedmicama očekivati novi talas političkih trgovina, utjecaja i potencijalnih promjena stranačkih dresova.
Kada govorimo o kandidatima za poziciju gradonačelnika, SDA je unaprijed odabrala Faruka Kapidžića. Međutim, u kuloarima se šuška da bi se mogla dogoditi iznenađenja, s obzirom na to da bi Sebija Izetbegović mogla biti tajni kandidat, a Kapidžić bi u tom slučaju trebao ustupiti svoje mjesto. Ova situacija ostavlja otvorena pitanja o spremnosti SBiH i DF-a da preuzmu takav rizik. S druge strane, nepoznanica je i kandidatura "trojke". Jasmin Ademović je bio zainteresovan za ovu poziciju, ali s obzirom na njegov sukob s ostatkom "trojke" i loš rezultat u Općini Centar, čini se malo vjerovatnim da će to postati stvarnost. Prema dosadašnjim dogovorima, pozicija gradonačelnika bi trebala pripasti NiP-u, a među potencijalnim nasljednicima Benjamine Karić spominje se trenutni dogradonačelnik Samir Avdić.
Ono što je sigurno je da nas u narednim sedmicama očekuju uzbudljive političke borbe i špekulacije dok se imena gradonačelnika Sarajeva još uvijek ne znaju.