budućnost čovječanstva

Učenici srednjih škola u Sarajevu učestvovali u akciji pošumljavanja na Igmanu

Ucenici

Učesnicima objašnjavamo zašto je ovo toliko važno. Zato da budu svjesni da budućnost čovječanstva na planeti Zemlji zavisi od prirode, a 75 posto prirodne kopnene površine ugroženo je krčenjem šuma...

Društvo prijatelja grada Sarajeva, čiji sam član, već od 2015. godine vrši pošumljavanje na području Kantona Sarajevo (sa prekidom za vrijeme korone). Od 2016. godine akcije pošumljavanja vršimo u količini i pod simboličnim nazivom kalendarske godine. Tako je upravo u toku akcija pošumljavanja “2.024 sadnice za 2024. godinu”.

SREDNJOŠKOLCI U prvome dijelu ove akcije, održane povodom Dana planete Zemlje, na pošumljavanju je bilo 50 učesnika. To su bili učenici Prve bošnjačke gimnazije Sarajevo i učenici Katoličkog školskog centra “Sveti Josip” Sarajevo sa profesorima biologije, te studenti Prirodno-matematičkog fakulteta. Sadnja je obavljena 23. aprila 2024.

Kontejnirane sadnice

Pošumljavanje svake godine vršimo u saradnji sa Sarajevo šumama koje nam odobravaju lokaciju, daju sadnice prikladne za odabranu lokaciju, alat i stručnu podršku na sadnji. Sadnice za sadnju ove godine su kontejnirane i prikladne za sadnju u ovo doba godine.

Ovu našu aktivnost na pošumljavanju obavljamo uz podršku Gradske uprave Sarajeva. Učenici i članovi Društva prijatelja grada Sarajeva učestvuju na pošumljavanju na volonterskoj osnovi.

Vrijedne ruke pošumljavaju Igman

Vremenski uslovi za sadnju bili su povoljni pa su aktivnost i raspoloženje na pošumljavanju bili na vrhuncu. Učesnici su na pauzi dobili kvalitetan sendvič doniran od Mlinara d. o. o. Sarajevo, kojemu ovom prilikom iskreno zahvaljujemo. Bilo je i sokova i vode, te prijatnog razgovora i druženja. Neki učenici su mene u razgovoru pitali koje su mi biljke najdraže, pa sam im iskreno odgovorila da najviše volim naše autohtone biljke i to livadsku ivančicu (bijelu radu) od livadskog bilja, te crnogorično drvo Pančićevu omoriku objasnivši im pritom da je to endem naših područja, odnosno kanjona rijeke Drine.

Ona je vodeća crnogorična vrsta drveća za primjenu u parkovima i vrtovima diljem svijeta, te da je važno da to znamo i da je u budućnosti primjenjujemo i cijenimo još više. Uživali smo i u prvim cvjetovima naših autohtonih biljaka i lijepom krajoliku sa pogledom na snježnu Bjelašnicu. Nadam se da će bar nešto od toga ostati u pamćenju ove naše dobre mlade generacije.