MIGRANTSKA KRIZA

Vanredno stanje u Italiji zbog migranata

Migranti
Foto © Arhiv

Italijanska vlada uvela je vanredno stanje nakon "naglog porasta" priliva migranata preko Sredozemnog mora.

Vlada je obezbijedila pet miliona eura, kako bi spriječila ilegalne migracije saopštilo je Ministarstvo za more i civilnu zaštitu, i trajat će šest mjeseci.

"Neka bude jasno, mi ne rješavamo problem, rješenje može zavisiti samo od odgovorne intervencije EU", rekao je ministar civilne zaštite, Nello Musumeci.

Ova mjera će omogućiti vladi Giorgiji Meloni da brže vrati one kojima nije dozvoljeno da ostanu u Italiji, čime će se povećati nalozi za identifikaciju i protjerivanje, rekao je izvor iz vlade.

Oko 31.300 migranata stiglo u Italiju od početka godine, pokazuju podaci Ministarstva unutrašnjih poslova, u odnosu na oko 7.900 u istom periodu prošle godine.

Obalska straža u ponedjeljak je predvodila spasilačke operacije u kojima su učestvovala dva broda sa ukupno 1.200 ljudi, a dobrotvorne grupe takođe učestvuju u spašavanju migranata koji se čamcima prebacuju.

Nakon brodoloma u južnom italijanskom regionu Kalabriji krajem februara, Meloni je pozvala EU da učini više na zaustavljanju priliva iregularnih migranata, nakon što je pooštrila zatvorske kazne za krijumčare ljudi.

"Ministarstvo unutrašnjih poslova i institucije treba da imaju posebna ovlaštenja da upravljaju složenim fenomenom koji opterećuje neke južne regione", rekao je guverner Kalabrije Roberto Occhiuto.


Znate više o temi ili prijavi grešku