ŠTA JE FALILO SALEMU, A ŠTO IMA ASIM

Varijacije i srodnosti unutar podijeljenih SDA Mostar i SDA Sanski Most

Bakir Izetbegović salem maric Asim Kamber
Foto © Salem i Asim, sličnosti i razlike

Ostavka rukovodstva SDA u Mostaru na proširenom Kolegiju SDA u Sarajevu usljed teških podjela u članstvu dolazi nakon provedenih izbora u Gradskoj organizaciji SDA Mostar a pred pripreme za predstojeće lokalne izbore i pravljenje lista kandidata.

Tako je napravljena ušteda u svakom smislu, jer je delegacija SDA u sastavu Šerif Špago, Safet Softić i Ramiz Salkić, ostala „ bez posla i dnevnica“. 60-godišnji Salem Marić sam se povukao nakon 20-godišnjeg vođenja stranke i tako otvorio proces podmlađivanja rukovodstva, ma koliko možda bio u pravu u obrazloženjima razloga polarizacije među članstvom. Pokazao je da njegova pozicija nije važnija od jedinstva stranke što je dobro za mostarski SDA.

Kamber - nema ga opravdano  u junačkim pjesmama
Foto © Kamber - nema ga opravdano u junačkim pjesmama

Demokratski „namješteni“ predsjednik

U SDA Sanski Most nemamo preslikanu mostarsku situaciju, ali imamo vjerovatno goru i težu podjelu unutar članstva koju je najviše generirao u nedavno okončanom, a moglo bi se reći, demokratski namještenom izbornom procesu, novi predsjednik SDA Sanski Most, Asim Kamber.

On je odlučio da i sa 64 godine života može bolje i uspješnije od mladih članova SDA voditi stranku. Stariji od Salema četiri godine , Kamber „šije“ bivšeg čelnika SDA Mostar i po tome što je od 1998. godine do danas neprikosnoveni „vlasnik“ SDA Sanski Most.

Dakle, punih 26 godina. Uz njega je manja grupica pretežno starijih članova, od kojih su neki „veterani“ stranke , a neki su „uhvatili priključak“ prelaskom iz drugih stranaka. Kamber „drži „ kontrolu u stranci preko „demokratski nametnutih“ predsjednika lokalnih mjesnih organizacija i na isti način naturenog Izvršnog odbora. Privid „uspješnih izbora“ krije teški rascjep unutar ove nekada monolitne stranke, a i to se javno zataškava.

O Kamberu se sve zna, nema ga jedino u junačkim narodnim pjesmama, sasvim opravdano, a za njega se u gradu na Sani cinično govori da je autor najtanje knjige na svijetu koja nosi naziv „Moji prijatelji“. Asim Kamber „slavu“ je stekao rušenjem slavnog generala i načelnika općine Sanski Most Mehmeda Alagića, o čemu i u Centrali SDA znaju sve, ali kao da mu to dođe kao „plus“ kod Bakira.

Ni iftar ih nije mogao spojiti

Kao što je već objavljeno u gradu na Sani je boravio potpredsjednik SDA BiH Mirsad Mujić te Šemsudin Dedić sa ostalim suradnicima kako bi pokušali „izmiriti“ zavađene i podijeljene članove SDA. No, to je nemoguće. Mujić i ostatak ekipe u „mirovnoj misiji“ nisu uspjeli čak zaraćene strane da skupe na jednom mjestu, što se znalo unaprijed, a kamoli da su poslije zajedno otišli na iftar.

I dok bh javnost zna sve o podjelama u SDA Mostar o rascjepu u SDA Sanski Most svi šute. Politički i moralno potrošeni Kamber važi u javnosti grada za jednog od lobista kompanije „Lager“ kao i bivši općinski načelnik Mustafa Avdagić. U vriijeme Avdagićevog načelničkog mandata OV je dalo saglasnost za eksploataciju uglja na lokalitetu Zlauša-Fajtovci-Gornji Kamengrad koju je do tada koristio Rudnik Kamengrad.

Po svemu sudeći, konačni raskol unutar stranke nastao je na fonu podrške ili osporavanja onog što u Sanskom Mostu radi kompanija „Lager“. Tako je osim vijećnika ostalih političkih opcija u OV i osam vijećnika SDA na čelu sa načelnikom Farisom Hasanbegovićem (SDA) „diglo glas“ protiv načina na koji „Lager“ vrši eksploataciju uglja na lokalitetu Zlauša-Fajtovci-Gornji Kamengrad i silnih problema koji su nastali (zaštita okoliša, uzurpacija privatnih parcela, ugrožavanja izvorišta i toka rijeke Blihe i njenog Vodopad kao i rijeke Modrašnice itd.).

Ostalih pet vijećnika SDA podržavaju predsjednika SDA Asima Kambera koji je za „razgovore i kompromise“. Cijeli grad je u tome vrlo lako prepoznao njegov privatni interes o kome se javno govori, a on ga , kako stvari stoje, nastoji realizirati preko stranke.

Nova većina bez SDA

Kamberov lični i „nedefinirani“ antagonizam prema općinskom načelniku Hasanbegoviću (SDA) i uznapredovali raskol u članstvu koji Kamber vješto krije od građana doveo je do stvaranja nove većine u OV Sanski Most bez Kamberovih pet vijećnika. I to se krije od Centrale u Sarajevu, a znaju sve.

Vrijeme curi , lokalni izbori su na pragu. Nekada homogena i omasovljena SDA Sanski Most sve je bliža teškoj i definitivnoj podjeli usljed dugo vremena provođenog Kamberovog apsolutizma koji i u 64.godini života, prkosi svima pa i Centrali ponašanjem o svojoj nezamjenljivosti. „Otcijepljeni“ vijećnici SDA, njih osam, sa općinskim načelnikom Hasanbegovićem koji završava drugi uspješni mandat, na prošlim lokalnim izborima osvojili su najveći broj glasova SDA.

Ukoliko Centrala SDA podrži „vječitog“ Kambera i njegovu „politiku“, napustiće je njeni najbolji kadrovi, što uopće nije loše iz ugla lokalne političke konkurencije.