Podaci iz imovinskih kartica gradonačelnika najvećih gradova u region pokazuju da su im plate u rangu ministarskih ili veće.
Bosna i Hercegovina posebna je po mnogočemu pa i po velikim razlikama u visini gradonačelničkih plata. Tako recimo gradonačelnica glavnog grada Benjamina Karić ima gotovo hiljadu eura nižu plaću od nekih drugih čelnika gradova. Plaće bh. gradonačelnika u prosjeku su niže od onih koje dobivaju njihove kolege u Hrvatskoj, a veće od onih u Srbiji.
Gradonačelnica glavnog grada, Sarajeva, Benjamina Karić zarađuje 1.510 eura mjesečno. Mario Kordić na čelu Mostara 1.753 eura, a Draško Stanivuković kao gradonačelnik Banje Luke 2.466 eura.
Najveću gradonačelničku plaću u glavnim gradovima u regionu ima gradonačelnk u Sloveniji, a najnižu u Srbiji. Tako gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković prima mjesečnu plaću 2.696 eura, a Beograda Aleksandar Šapić 1.399 eura.
No, postoje znatne razlike među plaćama pojedinih gradova unutar države.
Najveću plaću među gradonečelnicima 10 najvećih hrvatskih gradova, sudeći po prijavljenom u imovinskim karticama, ima gradonačelnik Zadra Branko Dukić. Njegova je plaća 3.026,33 eura, podaci su do kojih je došao N1 Hrvatska.
Slijedi ga varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj s 2.618,81 eura, a na trećem je mjestu slavonskobrodski gradonačelnik Mirko Duspara sa zanemarivo nižom plaćom 2.615,70 eura.
Plaće gradonačelnika u drugim gradovima Srbije niže su u odnosu na plaću gradonačelnika Beograda. Milan Đurić za vođenje Novog Sada dobiva 1.097 eura mjesečno. Dragana Sotirovski gradonačelnica je Niša i ona zarađuje 970 eura mjesečno.
Što se tiče Crne Gore, gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković, koji je 12.aprila podnio ostavku,zarađivao je 1.562 eura mjesečno. Njega bi uskoro mogla zamijeniti Olivera Injac, a očekuje se da će njena plaća biti u sličnim okvirima. Plaća gradonačelnice Skoplja, glavnog grada Sjeverne Makedonije, Danele Arsovske iznosi nešto više od 2.000 eura. Podatak je neslužben.