RIJETKI SUSRETI U DUBINAMA JADRANA

Velika bijela ajkula uhvaćena i puštena u Crnoj Gori: Institut potvrdio treći slučaj u 30 godina

Ajkula morev
Foto © Pixabay

Ribar Gojko Mitrović zabilježio je ovih dana prizor koji se rijetko viđa u crnogorskim vodama — mlada velika bijela ajkula (Carcharodon carcharias) uhvaćena je na dubini od 115 metara, oko 12 kilometara od obale Crne Gore, te je nakon dokumentovanja puštena nazad u more. Fotografije je Mitrović dostavio Institutu za biologiju mora Univerziteta Crne Gore u Kotoru (IBMK), koji je potvrdio vjerodostojnost nalaza.

“Ovo je tek treći slučaj u posljednjih 30 godina da je velika bijela ajkula ulovljena u crnogorskom dijelu Jadrana”, navodi se u saopštenju Instituta.

Ajkula koja pripada Mediteranu Iako se mnogi iznenade, velika bijela ajkula je autohtona vrsta Mediterana, uključujući i Jadransko more, iako je njena populacija kritično ugrožena. Kako pojašnjavaju iz Instituta, svako novo zabilježeno prisustvo ove vrste ima izuzetnu naučnu vrijednost, jer pomaže u praćenju populacije koja je nekada bila znatno brojnija.

Strah nije uvijek opravdan Institut napominje da iako odrasle jedinke velike bijele ajkule mogu predstavljati opasnost za ljude, napadi su izuzetno rijetki, a statistike to jasno potvrđuju. Prema podacima Prirodnjačkog muzeja Floride, u 2024. godini u cijelom svijetu zabilježena su samo četiri smrtna slučaja usljed napada ajkula, i to u različitim dijelovima svijeta – SAD-u, Zapadnoj Sahari, Egiptu i na Maldivima.

“U Crnoj Gori zabilježen je samo jedan fatalni napad ajkule na čovjeka, i to sredinom prošlog vijeka kod Budve”, podsjećaju iz Instituta.

Takođe, posljednji smrtni slučaj u cijelom Jadranu desio se 1974. godine u Hrvatskoj, dok je posljednji napad u regionu zabilježen 2008. kod ostrva Vis, kada je ajkula napala ronioca koji je sa sobom nosio ulovljenu ribu — bez smrtnog ishoda.

Ajkule pod zaštitom, a strah treba zamijeniti znanjem Velika bijela ajkula je zakonski zaštićena vrsta u Crnoj Gori, a ciljani izlov je zabranjen prema važećim propisima. Institut apeluje na javnost da umjesto senzacionalizma i straha, prevlada naučno razumijevanje i svijest o očuvanju morskih ekosistema.

“Ajkule nisu naši neprijatelji. One su ključne za zdravlje mora i ravnotežu u ekosistemu”, poručuju iz IBMK-a.

U susretu sa ajkulom – dominiralo je znanje, a ne panika. Mlada velika bijela ajkula danas pliva slobodno negdje u dubinama Jadrana, a ljudima ostaje da nauče kako poštovati, a ne demonizovati, ovu veličanstvenu, ali ugroženu morsku vrstu.