ISPOVIJEST HAKERA KOJI JE ZAVIRIO U NAJMRAČNIJE DIJELOVE INTERNETA

"Vidio sam bolnice kako padaju, životi su visili o niti": Haker otkriva strahote dark weba

Slika

U svijetu u kojem su informacije nova valuta, a podaci moćnije oružje od tenkova, dark web predstavlja digitalni podzemni svijet bez granica, pravila i milosti. I dok većina korisnika interneta nikada neće ni zagrebati površinu tog nevidljivog sloja mreže, jedan haker je otišao dublje nego što bi se iko usudio – i odlučio progovoriti.

Nekada je i sam bio s one strane zakona, a danas se predstavlja kao "bijeli haker" – pripadnik elitne skupine etičkih stručnjaka za sajber sigurnost koji koriste svoje vještine kako bi se borili protiv kriminala na internetu. Za VICE je ispričao ono što je malo ko ikada imao hrabrosti izgovoriti naglas: istine koje mračni svijet dark weba skriva iza kriptiranih zidova i anonimnih identiteta.

Digitalno podzemlje sa 2,5 miliona duša dnevno Iako se o dark webu uglavnom govori u šapatima i senzacionalističkim tonovima, brojke ne lažu. Prema podacima Prey Projecta, ovaj mračni sloj interneta bilježio je više od 2,5 miliona dnevnih posjetilaca 2023. godine – broj koji samo raste. Tamo se nudi sve: ukradeni kriptoračuni, bankovni podaci, e-novčanici, malveri, oružje, droge, pa čak i plaćene usluge likvidacije.

Ali iza tih “proizvoda” kriju se mnogo ozbiljniji problemi – ljudski životi, posebno kada su mete napada bolnice, energetske mreže, finansijske institucije ili čak vladini sistemi.

Kada hakeri postaju teroristi Središte hakerske prijetnje danas se naziva ransomware – zlonamjerni softver koji ulazi u računalni sistem, šifrira podatke i traži otkupninu u kriptovalutama za dešifriranje. Nekada je to bio oblik ucjene za nekoliko stotina dolara. Danas, govori haker, cijene idu i do 70 miliona dolara.

„Gledao sam kako se šifriraju bolnice, gdje doktori više nisu mogli pristupiti sistemima. Bilo je pitanje života ili smrti – ili ćeš platiti, ili će neko umrijeti jer nema pristup kartonu, dijagnozi, terapiji…“, rekao je.

To su, ističe, stvarni zločini – nevidljivi ratovi koji se vode bez metaka, ali sa smrtonosnim posljedicama.

Novi oblik rata: Sajber bojišta bez granica Dok mnogi još uvijek hakerstvo povezuju s djecom u podrumima koja pokušavaju provaliti u školski sistem zbog ocjena, stvarnost je postala daleko ozbiljnija i opasnija. Napadi na finansijska tržišta, energetske sisteme, pa čak i kritičnu infrastrukturu država nisu više scenariji iz filmova – to je današnja realnost.

„Ne vjerujem da ćemo gledati kako hakeri lansiraju nuklearne rakete kao u filmovima, ali da – možemo se jednog dana probuditi i shvatiti da je nacionalna električna mreža srušena, banke paralizirane, ili da su dionice uništene jednim klikom iz podruma u Minsku, Teheranu ili Bukureštu“, dodaje.

Tamna strana digitalne budućnosti Haker tvrdi da nije sve izgubljeno – ali samo ako države, institucije i kompanije shvate ozbiljnost prijetnje i investiraju u sajber sigurnost kao što investiraju u vojsku ili zdravstvo.

Ipak, ono što je vidio, ne zaboravlja se.

„Bio sam u srcu tame. Vjerujte mi – tamo nema ni pravde, ni milosti, ni granica. Samo moć, novac i smrt.“

Dark web je stvaran. A ako ne pazimo, uskoro bi mogao pokucati na vrata – ne vašeg računara, nego vašeg života.