KOME SMETA PROVJERA?

Vijeće ministara još nije odobrilo novac za rad odjela koji treba provjeravati imovinu sudija i tužilaca

Vijeće ministara

Vijeće ministara još nije odobrilo novac za rad odjela koji treba provjeravati imovinu sudija i tužilaca, što našu zemlju uvodi u blokadu pravosuđa

Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine predložilo je državnom Ministarstvu pravde da odgode primjenu izmjena i dopuna Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV), jer Vijeće ministara još nije odobrilo novac za rad odjela koji treba provjeravati imovinu sudija i tužilaca, izjavio je početkom sedmice predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija.

POLA GODINE KONKURSA

To praktično znači da je na pomolu svojevrsna blokada cjelokupnog pravosuđa u Bosni i Hercegovini pošto nije moguće imenovati nove sudije i tužioce niti izvršiti njihovo napredovanje. Halil Lagumdžija tvrdi da je Vijeće do sada uradilo ono što je moglo uraditi, a to je usvajanje pravilnika o sistematizaciji tog odjela.

Trenutno rade i na drugom pravilniku koji će omogućiti, odnosno propisati procedure za rad tog odjela. No, ono najbitnije im fali, a to je novac koji im mora odobriti Vijeće ministara, jer bez tog odobrenja ne mogu početi konkursnu proceduru, odnosno ne mogu poslati Agenciji za državnu službu zahtjev da objavi taj konkurs.

”Kad Agencija objavi konkurs, ide konkursna procedura koja je prema mojim saznanjima prilično dugotrajna, traje i 5-6 mjeseci. Kad se taj dio završi, kad kandidati budu uslovno imenovani, ide provjera od OSA, nakon toga finalno potvrda imenovanja i odjel počinje sa radom. Što je Vijeće moglo uraditi, Vijeće je uradilo, sada su na potezu eksterni faktori i mi ćemo odmah po ispunjavanju uslova od eksternih faktora reagovati dalje”, kazao nam je predsjednik VSTV-a.

Lagumdžija je tokom konferencije Transparency Internationala u BiH prognozirao kašnjenje od šest do devet mjeseci početka primjene Zakona, uz strah da bi imenovanja i napredovanja nosilaca pravosudnih funkcija mogla biti blokirana. VSTV je predložio Ministarstvu pravde BiH, kao predlagaču Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o VSTV-u, da odgode primjenu za nekoliko mjeseci iako je početak primjene planiran za 23. decembar.

”Bojim se da prije septembra 2024. niko neće moći početi s radom”, konstatovao je Lagumdžija.

Kada možemo očekivati da će Vijeće ministara odobriti pomenuti novac, te zbog kojih razloga odluka još nije usvojena? Ovo pitanje smo poslali zvaničnicima iz Vijeća ministara, no odgovor još nismo dobili.

”O razlozima neodobravanja novca možemo samo nagađati, međutim, treba imati u vidu da nikome od političara, bili oni na vlasti ili ne, ne odgovara provjera imovinskih kartona”, govori nam Damjan Ožegović iz Transparency Internationala.

Sama provjera imovinskih kartona se do sada nije vršila na adekvatan način. Tačnije, imovinski kartoni se “samo prikupljaju”, dok ne postoje ni kapacitet niti zakonska mogućnost da se ulazi u sam sadržaj. Za sada se sve svodi na vjerovanju političarima na riječ, odnosno onim funkcionerima koji upisuju te podatke, jer se oni ne mogu preispitati, odnosno provjeravati direktno na terenu.

PROVJERA NAVODA

”Neophodno je zakonski omogućiti nadležnom organu da provjerava na terenu i da provjerava istinitost zajedno s ostalim nadležnim organima. Poput, na primjer, Porezne uprave, koja bi trebala da provjerava istinitost svega unesenog, a odmah nakon toga treba provjeriti i zakonitost upisane imovine”, tvrdi Ožegović.

Izmjene i dopune Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću jedan su od 14 prioriteta koje je pred Bosnu i Hercegovinu stavila Evropska komisija u odgovoru na zahtjev za članstvo u Evropskoj uniji.

Osim evropskog puta, nemogućnost funkcionisanja odjela za provjeru imovinskih kartona sudija i tužilaca predstavlja još jedan od primjera zloupotrebe javnih sredstava u privatne svrhe, odnosno stvaranja bogatstva zahvaljujući funkcijama. Udar je to na sve poreske obveznike, odnosno građane koji pune javne fondove i budžete javnih ustanova, a koje drugi zloupotrebljavaju ne polažući nikakve račune.