Povodom širenja epidemije leptospiroze, oglasili su se i iz sarajevskog preduzeća Vodovod i kanalizacija (ViK), ističući da se redovno provode aktivnosti na deratizaciji kanalizacionih mreža u gradu.
Iz ViK-a navode da se deratizacija sprovodi dva puta godišnje već tri godine, te da je posljednja realizovana u oktobru prošle godine, prema utvrđenom planu. Proljetna deratizacija, čiji je rok kraj maja, bit će obavljena nakon završetka javne nabavke, čiji je proces već u toku.
„Postupak nabavke provodi se u skladu s važećim Planom javnih nabavki i biće realizovan potpuno transparentno“, navode iz ViK-a.
Dodaju da, pored redovne deratizacije, preduzeće kontinuirano održava kanalizacioni sistem u okviru sporazuma s Ministarstvom komunalne privrede Kantona Sarajevo. Ovaj program obuhvata mrežu u 350 ulica širom glavnog grada.
„Poduzimamo sve potrebne mjere kako bismo osigurali uredno funkcionisanje kanalizacije i time doprinijeli očuvanju higijensko-epidemiološke sigurnosti“, poručuju iz ViK-a.