ZANEMARENA PRIJETNJA KOJA KUCA NA VRATA

Više od pola miliona građana BiH živi na tlu koje se pomjera – klizišta i poplave svakodnevna opasnost

Kliziste autoput
Foto © Fena

Više od pola miliona građana Bosne i Hercegovine svakodnevno živi pod sjenkom potencijalne katastrofe – klizišta i poplava koje prijete njihovim domovima, porodicama i imovini. Tragedija u Donjoj Jablanici iz oktobra prošle godine, kada je urušavanje kamenoloma tokom poplava odnijelo 19 života, samo je pojačala već prisutan strah širom zemlje.

Posebno ugrožena je prijestolnica Sarajevo, gdje se oko 300.000 stanovnika nalazi u dolini okruženoj strmim padinama, koje su posljednjih decenija prekrivene neplanski izgrađenim objektima. Ovakva urbanistička stihija dodatno povećava rizik od klizišta, a stručnjaci upozoravaju da najveći dio odgovornosti leži upravo na ljudskom faktoru – nelegalnoj gradnji, nestručno izvedenim građevinskim zahvatima i zanemarenoj komunalnoj infrastrukturi.

Prema podacima iz posljednjih procjena, samo u Federaciji BiH registrovano je oko 8.000 klizišta, od čega je njih 2.000 aktivno. Sarajevski kanton prednjači sa čak 1.141 evidentiranim klizištem. Karte rizika dodatno otkrivaju tamnu sliku – Tuzla, Sarajevo, Kladanj, Mostar, Zenica, Vogošća, Kakanj, Šipovo i Banja Luka nalaze se na vrhu liste lokalnih zajednica sa najvišim indeksima rizika od klizišta.

Kada su u pitanju poplave, sjeverna Bosna i Hercegovina je pod najvećim udarom. Bijeljina, Orašje, Brod, Šamac, Laktaši, Maglaj i Doboj su gradovi koji, prema analizama, bilježe najviše rizike od poplava.

No, kombinovani rizik – od klizišta i poplava zajedno – najizraženiji je u Doboju, Sarajevu, Bijeljini, Tuzli, Orašju, Prijedoru, Šamcu i Brodu, gdje su prirodne prijetnje u stalnoj koliziji sa ljudskim nemarom i institucionalnom neorganiziranošću.

Građani u ovim područjima nisu samo svjedoci, već i potencijalne žrtve neodgovornosti koja traje godinama. Vlasti su suočene s izazovom: hitna sanacija najkritičnijih lokacija i prevencija novih katastrofa. Prioritetne zone koje zahtijevaju hitne intervencije uključuju sarajevsku općinu Stari Grad, Maglaj, Jablanicu, kao i područja Konjica, Kreševa i Fojnice.

U zemlji gdje se tlo pomjera, a voda nezaustavljivo prodire, prava tragedija nije samo u klizištu koje se već dogodilo – već u onome koje čeka, ignorisano.