
Od sutra će građani Kantona Sarajevo po prvi put moći direktno vidjeti ko im i koliko zagađuje zrak – zahvaljujući javno dostupnom digitalnom registru emisija, za koji Vlada KS tvrdi da je jedinstven u Evropi po nivou detaljnosti.
Radi se o bazi podataka koja bilježi gotovo 100.000 izvora zagađenja, uključujući kućna ložišta, saobraćaj, industriju, poljoprivredu i kotlovnice, s tačno izračunatim emisijama zagađujućih materija poput PM10 čestica, NO₂ i SO₂. Građani će moći pregledavati podatke prema lokaciji, vrsti izvora i količini emitovanih štetnih tvari.
Ovaj projekt razvijan je dvije godine, a izradu je predvodilo Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS, uz podršku UNDP-a i Vlade Švedske. Registar su razvile kompanije Ceteor, E3 i GDI, a testni period trajao je proteklih mjesec dana.
Ministar Mladen Pandurević ističe da je riječ o „kapitalno važnom projektu“ za zaštitu zraka, koji će biti javno dostupan putem internetske platforme, dok će dio informacija – zbog svoje prirode – biti dostupan uz odobrenje Ministarstva.
„Korist je višestruka – od jačanja svijesti javnosti, preko planiranja subvencija za energijsku efikasnost, do izrade međunarodnih izvještaja i apliciranja za ekološke grantove i podršku“, poručuju iz Vlade KS.
Sistem je, tvrde, ključni alat za provođenje Strategije za ograničenje korištenja uglja (2023–2033), ali i za praćenje efekata mjera smanjenja emisija iz godine u godinu.
Predstavnica UNDP-a, Raduška Cupać, podsjetila je da su UNDP i Švedska prepoznali važnost ovog projekta za budućnost kvaliteta zraka u Sarajevu, te da bi registar mogao poslužiti kao model za druge gradove u regiji i Evropi.
U saopćenju Vlade KS navodi se i podatak koji dodatno naglašava značaj platforme – ni mnoge razvijenije zemlje Evrope nemaju ovako detaljan registar, osim Velike Britanije, koja tek djelimično koristi sličan nivo preciznosti.
Nakon decenija magle i nagađanja, Sarajlije od sutra mogu – barem digitalno – jasno vidjeti ko ih guši i koliko. Ostaje da se vidi hoće li ovaj alat prerasti iz pukog prikaza u stvarni pokretač promjena.