
Vlada Kantona Sarajevo konačno je priznala ono što građani već godinama osjećaju na svojoj koži – komunalni sektor se raspada, a račun za višedecenijsku nebrigu, nerad i političku nezrelost sada se ispostavlja upravo njima. Nakon što je struja već poskupjela, pred građane Sarajeva dolaze nova opterećenja: više cijene vode, odvoza smeća i ostalih osnovnih komunalnih usluga. Razlog? Kako tvrdi Vlada KS, troškovi su enormno porasli, infrastruktura je zapuštena, a javna komunalna preduzeća ne mogu više poslovati po „zastarjelim cijenama“.
„ViK je tražio 50% povećanje cijene vode, mi to nećemo dozvoliti, ali korigovat će se – sigurno hoće“, poručio je premijer KS Nihad Uk.
Vlada tvrdi da je ovo "ekonomska nužnost", a ne posljedica lošeg poslovanja. Međutim, ni nakon višegodišnjih upozorenja o kolapsu vodovodne mreže, gubicima vode koji prelaze 75%, ni sistemskom nerješavanju problema, nema konkretne odgovornosti. Samo novi teret na građane.
Stručnjaci s Ekonomskog fakulteta UNSA, koji su učestvovali u izradi analiza, tvrde da je došlo do naglog rasta svih inputa – od radne snage do sirovina. Kako navode, voda koja se prodaje danas košta duplo manje od stvarnog troška proizvodnje i distribucije.
„Imamo ogroman gubitak vode, nemamo strateški plan kako riješiti te gubitke, niti efikasnost komunalnih preduzeća“, poručila je v.d. dekanesa Ekonomskog fakulteta Meliha Bašić.
Redovni profesor Aziz Šunje još je brutalniji: „Ne znam ni za jedan grad u svijetu gdje gubitak vode u mreži prelazi 75%, a da niko ništa ne radi!“
I dok akademici zvone na uzbunu, a Vlada najavljuje nove cijene, građani, već pritisnuti inflacijom, stagnirajućim platama i penzijama, izražavaju gnjev i rezignaciju. Jedni rezignirano kažu „neka poskupljuje, šta bismo da nemamo gdje smeće baciti“, dok drugi podsjećaju na tekuće kvarove koje niko ne sanira, a voda danima teče niz ulice.
„U mojoj ulici voda curi već 20 dana. Niko ne dolazi. I sad da to ja plaćam skuplje?“, pita se jedan Sarajlija.
Posebno zabrinjava prijedlog uvođenja diferenciranih cijena vode po kategorijama potrošača i novih modela obračuna za odvoz otpada. Umjesto pravedne reforme sistema – građane se segmentira i dodatno opterećuje. A odgovorni za loše upravljanje sistemom ne snose nikakve posljedice.
U konačnici, komunalne reforme koje se godinama odgađaju, sada dolaze u obliku poskupljenja. A Vlada KS poručuje – ili ćete plaćati više, ili će sistem pasti. O ostavkama, odgovornosti i rekonstrukciji mreže – ni riječi.