Vlada Sjeverne Makedonije je na današnjoj vanrednoj sjednici proglasila sedmodnevnu žalost zbog tragedije koja je pogodila Kočane, a u kojoj je život izgubilo 59 mladih osoba, dok je više od 100 povrijeđenih hospitalizovano.
Sjednica Vlade započela je minutom šutnje kako bi odali počast žrtvama tragedije. U saopćenju je navedeno da je Vlada odlučila proglasiti sedmodnevnu žalost u cijeloj zemlji te pozvala građane da se pridržavaju ove odluke, naglašavajući da će kazne za neposlušnost biti rigorozne. Također, Ministarstvo vanjskih poslova otvorit će knjigu žalosti.
Na sjednici je donesena odluka da Državna tržišna inspekcija izvrši vanredne preglede ugostiteljskih objekata, uključujući kabaree, noćne klubove i diskoteke, u cilju utvrđivanja usklađenosti s propisima. Vlada je takođe aktivirala mehanizam za traženje međunarodne pomoći.
Vlada je obavijestila javnost da se u saradnji s Ministarstvom unutrašnjih poslova i drugim nadležnim institucijama prikupljaju materijalni dokazi u vezi sa slučajem te da će svi odgovorni biti izvedeni pred pravosudne organe. “Niko nije iznad zakona”, poručeno je iz Vlade.
U ovim teškim trenucima, vlasti su pozvale na izbegavanje politizacije slučaja kako bi institucije mogle efikasno rasvijetliti sve okolnosti tragedije.