
Vrhovni sud Crne Gore fokusiran je na smanjenje zaostatka predmeta i unapređenje pravosudnog sistema uz podršku Evropske unije. Na sastanku predsjednice Vrhovnog suda, Valentine Pavličić, i voditelja EUROL projekta Branka Hrvatina, istaknuti su prioriteti: približavanje EU standardima, efikasnije rješavanje starih predmeta i digitalizacija pravosudnog sistema.
Projekt EUROL, koji se u Crnoj Gori realizira već 12 godina, ušao je u fazu EUROL 4, koji se posebno bavi unapređenjem sudskog kadra, modernizacijom informacijskog sistema i implementacijom Strategije pravosuđa. Pavličić je istaknula kako je cilj usmjeriti resurse na efikasno obavljanje sudskih poslova, smanjenje broja predmeta i poboljšanje organizacije rada sudova.
Projekat također predviđa razvoj alata za analizu sudskih podataka, jer trenutno sudovi nemaju jedinstveni sistem za praćenje predmeta. Branko Hrvatin naglasio je da se do kraja godine očekuju prvi pozitivni rezultati, te da će stalna komunikacija s Vrhovnim sudom biti ključna za postizanje ciljeva.
Poseban naglasak stavljen je na efikasnije korištenje vremena u sudovima, naročito u vezi s kvartalnim izvještajima o predmetima u radu, dok je Pavličić podvukla važnost rješavanja predmeta na nižim sudovima. S obzirom na veliki broj neriješenih predmeta iz prošlih decenija, posebno se poziva na pažnju predmete koji su rezultat "ćutanja administracije", jer opterećuju sudove i stvaraju značajne troškove za državu.
Ekspert Rado Brezovar izjavio je da će se projekat fokusirati na konkretne intervencije gdje su rezultati najpotrebniji, uključujući ubrzano rješavanje starih predmeta i poboljšanje komunikacije među sudovima. Bojan Muršec, IT direktor Vrhovnog suda Slovenije, dodao je da će najveća ulaganja biti potrebna za razvoj softverskih rješenja koja će omogućiti digitalnu reformu pravosuđa.