Na današnjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, poslanik Liste za pravdu i red Đorđe Vučinić uputio je oštru poruku kolegama u vezi sa prijedlogom za sastav nove vlade RS.
„Ako prijedlog za mandatara dolazi od Milorada Dodika, to predstavlja krivično djelo lažnog predstavljanja jer nije predsjednik RS. Poslanici moraju znati da i njima prijeti krivično gonjenje ako glasaju za takvu vladu“, istakao je Vučinić.
On je naglasio da je ustavno-pravni okvir ovakve odluke na „staklenim nogama“ i upozorio da Ustavni sud BiH može poništiti vladu, čime bi se ponovno otvorilo pitanje legitimnosti vlasti u entitetu.
Narodni poslanik Srpske demokratske stranke, Mirjana Orašanin, dodala je da Milorad Dodik pravosnažnom presudom Suda BiH nije u mogućnosti obavljati javnu funkciju, što automatski čini i mandatara Save Minića za sastav vlade ustavno spornim.
„Ovo što radite je veoma opasno i predstavlja veliki cirkus. Odgovornost je na vama, poslanici. Dobro razmislite o posljedicama na sve građane“, rekla je Orašanin.
Rasprava u NSRS o prijedlogu Save Minića i dalje traje, dok se politička i pravna legitimnost procesa sastavljanja nove vlade RS dovodi u pitanje.