MEHMEDOVIĆ NAJAVLJUJE

Vučić i Dodik spremni su na najgore radikalizacije kako bi se održali na vlasti

Semsudin Mehmedovic Sarajevo Raport
Foto © X

Dolazak Aleksandra Vučića u Banju Luku 15. februara na Sretenje, kada Srbija obilježava svoj Dan državnosti, izazvao je niz reakcija i spekulacija.

Ovaj potez dolazi u osjetljivom trenutku, dok su u Srbiji u punom jeku masovne studentske i građanske demonstracije protiv njegovog režima. Vučićeva odluka da upravo sada prvi put posjeti Banju Luku i da se u društvu Milorada Dodika i zvaničnika Republike Srpske pridruži proslavi državnog praznika Srbije u bh. entitetu, otvara pitanje njegovih stvarnih motiva. Da li je ovo pokušaj skretanja pažnje sa unutrašnjih problema ili novi korak u dugogodišnjoj strategiji destabilizacije regije?

Šemsudin Mehmedović, zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i predsjednik stranke Naprijed BiH, smatra da se Vučić i njegov režim nalaze u ozbiljnoj političkoj krizi iz koje pokušavaju izaći prebacivanjem fokusa na Bosnu i Hercegovinu.

Vučićev režim pod pritiskom – hoće li ponovo iskoristiti Republiku Srpsku za destabilizaciju regije?

Mehmedović ističe da se Srbija, pod Vučićevom vlašću, još uvijek nije suočila sa svojim prošlim zločinima i da u njoj nikada nije došlo do stvarne demokratizacije i provođenja evropskih reformi. Umjesto toga, politika Beograda i dalje se temelji na nacionalističkim ambicijama, što predstavlja ozbiljan rizik za stabilnost cijelog Zapadnog Balkana.

„Ultraradikalni velikosrpski režim Aleksandra Vučića nalazi se pod nezabilježenim pritiskom studentskih i građanskih demonstracija koje već mjesecima ne jenjavaju. Njegova vlast, koja počiva na kontrolisanim medijima, političkom zastrašivanju i manipulacijama, sada se suočava s dosad najozbiljnijim izazovom – pokretom mladih koji više ne žele živjeti u autokratskom sistemu. U tom kontekstu treba posmatrati i njegov dolazak u Banju Luku – to nije tek puka diplomatska gesta, već pažljivo osmišljen manevar", kaže Mehmedović.

On smatra da Vučić dolazi u Banju Luku ne samo kako bi demonstrirao podršku Dodiku, već i kako bi pokušao izazvati dodatnu političku krizu u BiH, koja bi mu poslužila kao sredstvo pritiska na međunarodnu zajednicu.

„Vučić je svjestan da gubi kontrolu nad situacijom u Srbiji. Studentski protesti sve su masovniji, građansko nezadovoljstvo raste, a on se suočava s rastućim otporom čak i unutar vlastitih struktura. Njegov modus operandi uvijek je isti – kada osjeti pritisak kod kuće, destabilizuje region. Nije prvi put da koristi Dodikov režim kao sredstvo prebacivanja krize iz Srbije u BiH. Prijetnjom destabilizacije regije, Vučić pokušava poslati poruku Zapadu: 'Ako podržite opoziciju u Srbiji, ja ću vam napraviti problem na Balkanu'.“

Dodikova slabost – može li zaista pomoći Vučiću?

Mehmedović, međutim, naglašava da Vučić dolazi u Banju Luku u trenutku kada je i Milorad Dodik ozbiljno oslabljen.

„Dodik se suočava s brojnim problemima – američke sankcije ozbiljno su oslabile njegovu poziciju, njegovi najbliži saradnici sve više pokazuju znake nelojalnosti, a presuda pred Sudom BiH mu visi nad glavom. Pored toga, njegovi kadrovi izbačeni su iz državne vlasti, a ekonomska situacija u Republici Srpskoj nikad nije bila gora. Postavlja se pitanje – koliko je Dodik uopšte sposoban da Vučiću pruži podršku kakvu on priželjkuje?“, ističe Mehmedović.

On dodaje da Dodik već duže vrijeme koristi isti mehanizam – eskalaciju krize kako bi ostao na vlasti. Najnoviji primjer toga je njegova najava da će otvoreno kršiti odluku Ustavnog suda BiH o zabrani isticanja zastave, grba i himne Srbije u institucijama Republike Srpske.

„Dodik se sada igra vatrom – najavljuje da će prekršiti odluku Ustavnog suda BiH i nastaviti s isticanjem simbola Srbije u institucijama Republike Srpske. Na taj način, on ne samo da izaziva krizu na državnom nivou, već direktno ugrožava sopstvenu pravnu poziciju, jer već odgovara pred Sudom BiH. Očigledno je da pokušava prijetnjama utjecati na eventualnu presudu protiv sebe“, smatra Mehmedović.

Međutim, on dodaje da je situacija u Dodikovom okruženju sve nestabilnija i da njegovi saradnici već počinju kalkulisati kako će se pozicionirati nakon njegovog političkog pada.

„Mnogi u njegovom bliskom krugu samo čekaju trenutak kada će mu okrenuti leđa. On je toga svjestan, zato se i ponaša sve radikalnije. No, to je znak slabosti, a ne snage“, naglašava Mehmedović.

Kraj velikosrpskog projekta?

Mehmedović zaključuje da su Vučić i Dodik posljednji branioci propalog velikosrpskog projekta, koji je prije 30 godina doživio vojni poraz, a sada se bliži i njegov politički krah.

„Radikalni režimi u Beogradu i Banjoj Luci spremni su na najgore kako bi se održali na vlasti, ali vrijeme im curi. Nakon tri decenije krvave politike, sve je jasnije da velikosrpski projekat više nema snagu ni podršku kakvu je nekada imao. Umjesto da vode svoje narode u mir, demokratizaciju i evropsku budućnost, oni ih i dalje drže zarobljenima u prošlosti. No, istorija nas uči da takvi režimi ne mogu opstati dugoročno“, kaže Mehmedović.

Vučićeva posjeta Banjoj Luci dolazi u trenutku kada se Srbija nalazi pred velikim političkim previranjima. Njegov pokušaj da skrene pažnju s unutrašnjih problema preko Republike Srpske možda će mu privremeno pomoći, ali dugoročno neće moći zaustaviti promjene koje dolaze. S druge strane, Dodikova pozicija nikada nije bila slabija, a njegovo političko preživljavanje postaje sve neizvjesnije.

Ostaje da se vidi kako će međunarodna zajednica reagovati na ovaj najnoviji pokušaj destabilizacije Balkana i hoće li konačno poduzeti ozbiljnije korake prema sankcionisanju aktera koji uporno narušavaju mir i stabilnost u regiji.