Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da je Narodna banka Srbije dobila upozorenje od SAD-a, koje su uvele sankcije NIS-u zbog ruskog udjela, a za "Dina karticu" (DinaCard) zbog plaćanja na pumpama.
On je najavio da će o ovom pitanju razgovarati sa SAD-om, a građanima Srbije poručio da nemaju razloga za brigu i da će tržište biti dobro snabdijeno.
Rekao je da država, što se tiče nafte, plina i svega ostalog, čini sve što može i da ljudi ne trebaju brinuti o grijanju te da ima dovoljno lož ulja, plina i struje.
„Imamo više problema s finansijskim transakcijama i već je stiglo upozorenje iz SAD-a za NBS i „dina karticu“ (...) što se tiče plaćanja na pumpama, nema problema s gotovinom (kešom), rekao je.
Rekao je i da će tržište biti dobro snabdijevano, da je dizel danas pojeftinio i da se "ljudi oko toga ne moraju brinuti".
"Nećemo se vraćati u prošlost, idemo u budućnost", rekao je Vučić.
"DinaCard" kartica je nacionalna platna kartica Srbije, koja se koristi za plaćanje robe i usluga i podizanje gotovine, navodi se na njihovoj web stranici.
"DinaCard sistem" je osnovan 2003. godine, kao rezultat saradnje NBS i komercijalnih banaka.