ANALIZA ETTO.BA

Zašto je sarajevska SDA ključ za stanje u državi: Hoće li Izetbegović pokrenuti konsolidaciju temeljnog ogranka stranke?

Bakir Izetbegovic AA

Vrh Stranke demokratske akcije (SDA) razmatra opsežnu konsolidaciju i osnaživanje ogranaka stranke koji, ne samo da nisu ostvarili očekivane rezultate na općim izborima, nego i ne pokazuju dovolju agilnost u postizbornim političkim kretanjima, saznaje etto.ba iz dobro upućenih izvora.

Naime, više unutrašnjih izvora tvrdi da unutar SDA, iako su ostvarili najbolje rezultate u odnosu na sve ostale stranke postoji jasno nezadovoljstvo činjenicom da je stranka ponajviše uzdrmana u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, gdje su već duže vrijeme u ofanzivi druge stranke sa istog političkog spektra.

Nekadašnja perjanica

Sarajevska SDA, nekada perjanica najsnažnije bošnjačke stranke, već godinama kuburi sa padom broja glasova i unutrašnjim previranjima.

Najveći raskoli su se upravo dogodili u tom ogranku stranke. Iz nje su faktički nastale sada vladajuće stranke poput Naroda i pravde Elmedina Konakovića, kojem su također, prišli najviši funkcioneri sarajevske SDA poput Denisa Zvizdića, stranke Ibrahima Hadžibajrića NES, a napustio ju je i jedan od glavnih favorita Semir Efendić, koji je preša na čelo Stranke za BiH.

Gotovo cijelokupno rukovodstvo SDA u Sarajevu od prije nekoliko godina sada je pretvoreno u ljute protivnike i rivale, koji uz tradicionalno jače ljevičarske stranke u glavnom gradu BiH sada vladaju ne samo Sarajevom nego, uz podrušku SNSD i HDZ, i cijelom državom.

Mnogi se pitaju da li je zapravo pad sarajevske SDA bio ključni faktor za slabljenje pozicije cijele stranke i poraz Bakira Izetbegovića od Denisa Bećirovića u borbi za člana Predsjedništva BiH. Prema izbornim rezultatima, Izetbegović je u gradskim općinama u Sarajevu osvojio 50.000 glasova manje od Bećirovića, što je moglo biti presudno u borbi za najvišu poziciju.

Gubitak vlasti

„Sarajevo je najveći centar u Bosni i Hercegovini, ekonomski, politički, demografski. I teško je bilo očekivati da će nezadovoljavajući rezultati stranke plus odlasci visokih funkcionera, proći bez posljedica po ukupnu poziciju SDA. Gubitak vlasti u Kantonu, a potom i relativno slabi rezultati na općinskim izborima ostavili su ozbiljnog traga na stranku“, navodi naš izvor.

Određene promjene su već napravljene pred protekle izbore, aktivirani su novi kadrovi poput Faruka Kapidžića, Harisa Zahiragića koji su donijeli novu energiju na općim izborima te, čini se uspjeli zaustaviti regresiju, ali očito ih nisu pratili drugi ogranci i kadrovi SDA u Sarajevu.

Zahiragić i Kapidžić su čini se najglasniji i najaktivniji kadrovi SDA u Sarajevu, no, mnogi se pitaju gdje su i šta rade ostali stranački čelnici i aktivisti, posebno u tradicionalno jakim uporištima SDA u Novom Gradu, Ilidži, Novom Sarajevu itd. SDA trenutno drži suvereno samo Vogošću, dok su urbane gradske općine u rukama drugih stranaka.

Borba protiv rivalskih stranaka

Imenovanjem Sedina Kahrimana na čelo Kantonalnog odbora SDA Sarajevo, postavljen je sjajan menadžer koji uspješno rukovodi „BH Telecomom“. Ali, politički stranka u Sarajevu ovisi u dva ili tri pojedinca koji se na bazi vlastite političke agilnosti i sposobnosti, bori protiv najjačih kadrova rivalskih stranaka. Sve stranke, osim SDA, imaju najjače kadrove u Sarajevu!

„Općinski predsjednici su malo poznati i vrlo rijetko u javnosti. Opoziciono djelovanje u općinama, u vijećima, u kantonalnoj skupštini je svedeno samo na ono što eventualno iz Centrale bude sugerirano. Nekoliko jakih imena je povuklo listu i ove izbore, ali mnogo više je potrebno da sarajevska SDA ojača stranku, a bude njen mehki trbuh“, navodi naš sagovornik.

Nema nikakve sumnje da je odlazak Zvizdića, kao dugogodišnjeg alfe i omege sarajevske SDA, a potom i Efendića oduvkao značajan dio kadrova i naštetio poziciji sarajevske SDA. Ali, krajnje je vrijeme, tvrde naši izvori, da se krene u konsolidaciju i aktivnije djelovanje, jer da je SDA ostvarila bolji rezultat u Sarajevu na proteklim izborima i da je Izetbegović pobijedio Bećirovića u Sarajevu, potpuno drukčiji bi bili odnosi u cijeloj državi!