
Sve je počelo prijedlozima.
To su sada manijakalne optužbe bez ikakve ograde. Ruske vlasti su posljednjih dana agresivno forsirale stav da Ukrajina i Zapad stoje iza prošlomjesečnog masakra u koncertnoj dvorani Crocus City u predgrađu Moskve, u kojem je ubijeno 145 ljudi.
Teroristička grupa Islamska država brzo je preuzela odgovornost za napad. Ali ubrzo nakon što su osumnjičeni napadači uhapšeni, predsjednik Vladimir Putin najavio je tzv "Ukrajinska veza".
Ruska državna televizija je tokom vikenda emitovala snimak saslušanja četvorice osumnjičenih, svih državljana Tadžikistana. Jedan od muškaraca rekao je kameri da je plan nakon napada bio da se "krene prema Kijevu".
Osumnjičeni koje su Rusi mučili sada pominju Ukrajinu
Njihove riječi treba shvatiti s velikom dozom opreza. Prilikom pojavljivanja pred sudom nakon hapšenja, muškarci su pokazivali tragove torture. Dopisnik ruske televizije koji je predstavio izvještaj iznio je niz čudnih tvrdnji:
"Nakon terorističkog napada, zapadni izvori i mnogi ruski 'strani agenti' počeli su premještati fokus s ukrajinske veze na, isključivo, Islamsku državu." U Rusiji su mnogi kritičari Kremlja označeni kao "strani agenti" jer su navodno primali sredstva iz inostranstva ili vlasti jednostavno tvrde da su "pod stranim uticajem".
Doduše, "prebacivanje fokusa" na Islamsku državu nikoga pri zdravoj pameti nije iznenadilo. Grupa ne samo da je priznala da stoji iza napada, već je objavila i snimak napada u koncertnoj dvorani. Nasuprot tome, Ukrajina je negirala bilo kakvu umiješanost.
Lude tvrdnje ruske državne televizije
Štaviše, Amerika pa čak i Iran upozorili su Moskvu na moguće napade na rusko tlo. U svom 13-minutnom izvještaju, ruska državna televizija nije spomenula odgovornost Islamske države.
Zatim je uslijedila neosnovana optužba u izvještaju ruske televizije da su "zapadni mediji više simpatizirali one koji su izveli teroristički napad u kojem je ubijeno više od 140 bespomoćnih ljudi, nego žrtve..." Bio je to jasan pokušaj demonizacije Zapad u očima Rusije javnosti, piše BBC.
Paralelna stvarnost
To ne govori samo ruska televizija, već i rusko Ministarstvo spoljnih poslova. Ministarstvo je u saopćenju na svom Telegram kanalu ustvrdilo da na Zapadu "postoji stroga naredba da se u medijima ne izvještavaju pravi razmjeri tragedije - da ne spominjemo broj žrtava terorističkog napada, mrtve djece. ."
"Izljevi humanosti i simpatija prema ruskom narodu nisu dozvoljeni", navodi se u saopćenju ruskog ministarstva.
To je paralelna realnost, navodi BBC. Međunarodne medijske organizacije naširoko su izvještavale o razornim posljedicama masakra i požara u Crocus Cityju. U smislu saosjećanja, mnoge zapadne diplomate posjetile su rusko Ministarstvo vanjskih poslova kako bi se upisali u knjigu žalosti i kasnije položili cvijeće za žrtve ispred Crocus Cityja.
Šef FSB-a je otvoreno optužio Zapad i Ukrajinu
To nije spriječilo ruske zvaničnike da krive Ukrajinu i Zapad.
Aleksandar Bortnikov, šef službe sigurnosti FSB-a, rekao je za rusku TV: "Smatramo da su operaciju pripremili sami islamistički radikali i da su je omogućile zapadne specijalne službe. Specijalne službe Ukrajine su direktno povezane s tim."
Ruski predsjednik Putin je prošle sedmice ustvrdio da "Rusija ne može biti meta terorističkih napada islamskih fundamentalista. Mi smo zemlja koja pokazuje jedinstven primjer međuvjerskog sklada i međureligijskog i međuetničkog jedinstva."
Ali prošlog mjeseca FSB je izvijestio da je osujetio zavjeru Islamske države za napad na sinagogu u Moskvi. Zašto je rusko rukovodstvo toliko odlučno da okrivi Ukrajinu i Zapad za veliki gubitak života u Crocus Cityju?
Ovo su mogući razlozi.
Neprijatelj se ne mijenja usred rata
Od sveopšte invazije na njihove zapadne susjede, Rusi su danonoćno dobivali uvjeravanja da su im glavni protivnici Ukrajina i "kolektivni Zapad".
Ovo je poruka koju lokalne vlasti ne žele mijenjati. Uostalom, ako bi ruska javnost zaključila da je radikalni islam veća prijetnja njihovoj sigurnosti od ukrajinske vlade ili zapadnih lidera, mogli bi se zapitati zašto se Moskva nije usredotočila na tu prijetnju i umjesto toga odlučila da se bori protiv Ukrajine.
Skretanje pažnje sa sopstvenih grešaka
Prošlog mjeseca Putin je javno odbacio američku ambasadu upozoravajući da je napad ekstremista u Rusiji "neizbežan". Upozorenje o terorizmu nazvao je "otvorenom ucjenom... s ciljem zastrašivanja i destabilizacije našeg društva". Napad na koncertnu dvoranu Crocus City uslijedio je nekoliko dana kasnije.
Američki zvaničnici su kasnije jasno stavili do znanja da su obavještajni podaci koje su dijelili s ruskim vlastima "konkretni, pravovremeni i vjerodostojni". Okrivljavanje Kijeva i Zapada može biti pokušaj da se skrene pažnja s pitanja koje su informacije proslijeđene i kako su se ruske vlasti s njima pozabavile.
Izgovor za eskalaciju
Tvrdnja da su Kijev i Zapad povezani s napadom daje Moskvi izgovor za bilo kakvu buduću eskalaciju rata u Ukrajini – ako odluči da to treba. Ali neki komentatori upozoravaju ruske vlasti da bi se identifikacija pogrešnog neprijatelja mogla pokazati kao fatalna greška.
„Takvi sistemi obično tako umiru“, kaže politikolog Vladimir Pastuhov, počasni viši naučni saradnik na Univerzitetskom koledžu u Londonu.
"Oni se koncentrišu na nekoga koga vide kao glavnog neprijatelja, a pravog ostavljaju negdje drugdje. Za sada će se ruske vlasti koncentrirati na Ukrajinu, na Zapad, na liberale. I otvoriće mala vrata, kroz koje će ući prava opasnost".