RASPRAVA U DRŽAVNOM PARLAMENTU OTKRILA DUBOKE RAZLIKE U PLATAMA

Zakon o povećanju plata vojsci i policiji pred poslanicima: Zahtjevi rastu, ali i problemi

Parlament
Foto © etto.ba

Na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas se vodila rasprava o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH, koji je ranije u proceduru uputio Dom naroda. Fokus zakonskih izmjena jeste povećanje plata najniže rangiranim pripadnicima Oružanih snaga, policije i administracije, s ciljem djelomičnog izjednačavanja sa platama na entitetskim nivoima.

Predlagač zakona, delegat Doma naroda Džemal Smajić, podsjetio je poslanike na značajne razlike u visini minimalnih plata između državnog i entitetskih nivoa. Naveo je da je Vlada Federacije BiH već propisala najnižu platu za 2025. godinu u neto iznosu od 1.000 KM, dok je u Republici Srpskoj za određene poslove minimalac utvrđen na 1.426,23 KM bruto, što iznosi 950 KM neto.

S druge strane, na državnom nivou, istakao je Smajić, situacija je bitno lošija:

"Najniža plata za NSS radna mjesta iznosi svega 720 KM, dok vojnik u Oružanim snagama BiH prima 1.140 KM. Jasno je da zaostajemo u odnosu na entitete, što je porazna činjenica za institucije države."

Predložene izmjene zakona obuhvataju uvođenje novih koeficijenata za:

vojna lica od čina vojnika do poručnika,

policijske službenike od policajca do mlađeg inspektora,

administrativne radnike od NSS do samostalnog referenta VŠS.

Za realizaciju zakona, kako je procijenjeno, potrebno je osigurati dodatnih 64 miliona KM iz budžeta institucija BiH.

Iako su izmjene zakona naišle na načelnu podršku, tokom rasprave su se čule i kritike, među kojima je bila i ona poslanika Naroda i pravde, Nihada Omerovića. On je ukazao na niz manjkavosti u zakonu, posebno u dijelu koji se odnosi na raspodjelu koeficijenata:

"Ovaj zakon ima ozbiljne namjere, ali i ozbiljne manjkavosti. Neki platni razredi se nepotrebno poklapaju, a najviše zabrinjava nedovoljno povećanje plata za pripadnike Oružanih snaga i Granične policije, koji su među najpotplaćenijima, a nose ogromne odgovornosti," naglasio je Omerović.

Parlamentarna rasprava se nastavlja, a o sudbini ovog zakonskog prijedloga odlučivat će se u narednim sedmicama. Ukoliko bude usvojen, to bi moglo značiti barem djelomično popravljanje položaja najniže plaćenih službenika u državnim institucijama. Međutim, ostaje pitanje hoće li i kako biti obezbijeđena sredstva, i da li će svi akteri biti zadovoljni konačnim ishodom.