UGOSTITELJI O ZABRANI PUŠENJA

Zakon treba biti na nivou BiH, inspekcija ne može sve kontrolisati

Zabrana pušenja

Najveća tragedija, ruglo, ili nelogičnost jeste da se političari iz FBiH, RS-a i iz Distrikta Brčko nisu mogli dogovoriti oko zdravlja svojih građana.

Primjena Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Federaciji BiH počinje 13. juna.

Pravilnik o uslovima za posebne prostore za pušenje na snazi je već 11 mjeseci, a nadležni su odlučili da daju vremena za prilagodbu javnosti i privrednim subjektima.

Kazne nisu male, a kreću se od 3.000 do 15.000 KM za pravna lica, 1.000 do 3.000 KM za odgovorne osobe u firmama, te 1.000 do 1.500 KM za fizička lica-poslodavce.

Predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera FBiH Amir Hadžić se nada da inspekcija neće odmah početi sa naplatom kazni.

Svako se samoinicijativno priprema za ono što bi trebalo osposobiti prostor, ili za pušače, ili nepušače. Zakon je jasan, decizan, rekao sve šta treba da se uradi da bi prostor zadovoljio uslove za oni koji se odluče za prostor za pušače. Međutim, previše su strogi i rigorozni propisi i preskupe su investicije da bi se prostori prilagodili - kazao je.

Ističe da se ne radi samo o ugostiteljskim objektima, nego Zakon decidno kaže da se odnosi na sve javne prostore, pa čak i autobuska stajališta, a ne samo na ugostitelje.

To je i za servis, advokata, krojača... Svi javni prostori su pod sankcijama. Nadam se da neće biti toliko rigorozni, jer u junu su ugostiteljski objekti pretežno vani, a u vanjskom prostoru je dozvoljeno korištenje duhana. Pa vjerovatno je i to neka logika, da se u ljetnom periodu prilagodimo do kraja - govori.

Ugostitelji o zabrani pušenja: Zakon treba biti na nivou BiH, inspekcija ne može sve kontrolisati Naglašava da je najgore što nije postignut dogovor na nivou cijele BiH.

Najveća tragedija, ruglo, ili nelogičnost jeste da se političari iz FBiH, RS-a i iz Distrikta Brčko nisu mogli dogovoriti oko zdravlja svojih građana. Konkretno u Sarajevu, ako neko želi koristiti duhan, ode u Lukavicu, to mu je 100-200 metara i konzumira. Bruka i sramota. Tu ne bi trebalo biti politike - kazao je Hodžić.

Dodaje da je trebalo poraditi na specifičnosti zakona, uzimajući u obzir tradiciju, naviku i običaje našeg naroda, koje je teško iskorijeniti.

U pitanju je 15-20 posto malih objekata, kafića do 20 kvadrata. Tradicija, navika, jutarnja kafica prije posla. Teško je to preko noći izbaciti. Također, imamo i tradicionalne bosanske kafane. Tu je nezamislivo popiti kafu bez duhana. Onaj ćeif od pola sata motanja i pijenja te kafe. Nažalost, nije se struka pitala. Ministarstvo zdravlja je to vodilo. Uzeli su jednu kriminalnu organizaciju koja je lobirala za elektronsku, protivduhansku industriju. Nažalost, to smo mi koji dozvoljavamo da nam neko drugi sa strane nameće i donosi nešto nakaradno. Ako su već oni, trebali su reći da je to na nivou Bosne i Hercegovine obavezujuće i kraj priče. - govori.

On smatra da nema uposlenih ili inspekcije koja to može kontrolisati.

Po našoj proceni javnih prostora u Federaciji BiH ima preko 100.000. Ko to može kontrolisati? Sve se dešava i sve će biti po džepu nas u Sarajevu. Ovdje se jedino zakon sprovodi. Ostalo je teško kontrolisati. Nema osoblja. I ako se zaposli, opet će ih građani plaćati iz džepa. Zakon je različito napravljen u svijetu - kaže Hadžić.