
U zemlji gdje se hiljade građana svakodnevno suočavaju s neizvjesnošću kako spojiti kraj s krajem, Skupština Kantona Sarajevo odlučila je posvetiti posebnu pažnju sebi i svojim odabranim kadrovima.
Na sjednici zakazanoj za srijedu, 11. decembar, pred zastupnicima će se naći prijedlozi izmjena i dopuna dva ključna zakona: Zakona o državnoj službi i Zakona o platama i naknadama u organima vlasti KS. Ovi prijedlozi već sada izazivaju ogorčenje javnosti jer direktno pogađaju džepove građana dok budžet puca po šavovima.
Povratak savjetnika – vraćanje privilegija političkoj eliti
Jedna od najkontroverznijih izmjena Zakona o državnoj službi odnosi se na ponovno omogućavanje članovima kantonalne vlade, načelnicima općina i gradonačelniku Sarajeva da imenuju do dva savjetnika. Ova privilegija, koja je ukinuta 2015. godine zahvaljujući tadašnjem prijedlogu DF-ovog zastupnika Mirsada Pindže, očito je ponovno prepoznata kao prijeko potrebna političkoj eliti.
Savjetnici su svojevrsni simbol političke trgovine i uhljebljivanja. Njihovo vraćanje jasno pokazuje da prioritet nije funkcionalniji sistem, već zbrinjavanje “odabranih” i podjela kolača u ionako prenapregnutom budžetu.
Rast plata u vremenu krize – politika sebičnosti i ignorisanja stvarnosti
Izmjene Zakona o platama i naknadama u organima vlasti KS predviđaju značajno povećanje plata i naknada za određene budžetske korisnike. Rukovodioci, predsjednici radnih tijela i klubova, pa čak i kantonalni pravobranioci – svi će uživati u povećanim primanjima, dok osnovica za njihove plate od 385 KM ostaje neprikosnovena.
Evo samo nekih od primjera:
Rukovodilac samostalne kantonalne uprave će ubuduće zarađivati 3.388 KM, što je povećanje od 7,31%. Predsjednici klubova u Skupštini povećat će platu za 1,25%, dok će zastupnici dobiti povećanje od 2,63%, što je apsurdno s obzirom na učinak i učestalost njihovih sjednica.
Najveći skok bilježi rukovodilac samostalne kantonalne uprave, čija će plata porasti za čak 24,97%, sa dosadašnjih 2.002 KM na 2.502 KM.
“Štednja” po kantonalnom receptu
Posebnu dozu cinizma donosi činjenica da je Ministarstvo pravde i uprave KS kao razlog za ove izmjene navelo usklađivanje s propisima drugih kantona. Ovakvo obrazloženje ne bi bilo apsurdno da isti kanton nije u hroničnom deficitu i da nije suočen s pitanjem kako obezbijediti sredstva za osnovne potrebe građana, od zdravstva do obrazovanja.
Da li je zaista prioritet usklađivanje s luksuzom drugih kantona ili je riječ o besramnom pokušaju vlastitog uhljebljivanja i dodatnog privilegovanja političke elite, dok se obični građani guše u borbi za preživljavanje?
Dok se političari u Sarajevu bave povećanjem vlastitih primanja i vraćanjem savjetnika, pitanje je ko će snositi odgovornost za kontinuirano osiromašenje građana. Ovi prijedlozi jasno pokazuju da kantonalna vlast nije naučila lekciju iz ranijih godina, kada su ovakvi potezi izazvali masovno nezadovoljstvo i proteste.
Sada ostaje da vidimo kako će zastupnici glasati u srijedu. Hoće li svojim glasovima pokazati da su predstavnici naroda ili će se još jednom dokazati da su narod samo usputni teret u njihovom političkom luksuzu?