
IMSI Catcher FUP-a pod istragom Tužilaštva BiH: Teška zloupotreba moćnog špijunskog alata
Uređaj za tajni nadzor poznat kao IMSI Catcher, koji je bio u vlasništvu Federalne uprave policije (FUP), a korišten za potencijalno nezakonito praćenje i prisluškivanje, od novembra prošle godine nalazi se u Tužilaštvu Bosne i Hercegovine. Ovaj sofisticirani alat je izuzet po naredbi Tužilaštva BiH, nakon prijave koju je podnio v. d. direktora FUP-a Vahidin Munjić.
Uređaj se do tada nalazio u prostorijama FUP-a u sarajevskom naselju Vraca, gdje je smješteno Odjeljenje za tajno praćenje i brojni drugi sektori.
Sporan period upotrebe bez sudskih naredbi
IMSI Catcher, poznat i kao „hvatač“, nabavljen je još 2016. godine, u vrijeme kada je na čelu Federalnog MUP-a bio Aljoša Čampara. Postoje ozbiljne sumnje da je uređaj korišten za političke obračune i nezakonito praćenje bez odgovarajućih sudskih naloga.
Prema riječima direktora Munjića, korištenje uređaja zahtijeva sudsku naredbu. Za period do 2019. godine postoji dokumentacija o zakonitom korištenju, međutim, od 2019. do 2021. godine ne postoji nijedan trag sudskog odobrenja, iako postoje dokazi da je uređaj više puta bio aktiviran.
Slučaj preuzimaju Čamparini ljudi
Nakon što je predmet prijavljen, istragu je inicijalno preuzeo Dubravko Čampara, bivši tužilac koji je ujedno i brat Aljoše Čampare. Iako se nakon toga proglasio nenadležnim, slučaj je spušten Tužilaštvu Kantona Sarajevo, gdje je zadužen tužiteljici Nini Šahinpašić, osobi koja je, kako se tvrdi, bliska Čamparama.
Prema informacijama do kojih su došli istražitelji, čini se da je cilj pokrenute istrage bio pokušaj diskreditacije svjedoka u predmetu „Crna kravata 2“ – inspektora FUP-a Ibrahima Bešlije i Marine Zović. Njih dvoje su svjedočili da su pripadnici Specijalne jedinice FUP-a, kojom rukovodi Čamparin blizak saradnik Mustafa Selmanović, tokom boravka u BiH čuvali narko-bosa Edina Gačanina Tita.
Akcija SIPA-e i novi pravci istrage
Prošlog mjeseca provedene su aktivnosti u vezi sa ovim slučajem. Izuzeta je dokumentacija, a Aljoša Čampara je bio primoran da preda svoj mobilni telefon istražiteljima SIPA-e. Njegov brat Dubravko također se našao pod istragom – pretresene su njegove kancelarije, kao i određene prostorije FUP-a u vezi s dokumentacijom iz vremena kada je uređaj korišten.
Formiran je i dodatni krivični predmet protiv tužioca Dubravka Čampare, koji obuhvata sumnje u neregularnosti tokom postupanja u ovom slučaju, uključujući moguće zataškavanje zloupotrebe IMSI Catchera.
Šta je IMSI Catcher i kako funkcioniše?
Riječ je o uređaju koji se koristi za tajno presretanje mobilnih komunikacija putem lažnog predstavljanja kao legitimna bazna stanica. Kada se mobilni telefon u dometu poveže s ovim uređajem, on prikuplja osjetljive podatke poput IMSI i IMEI brojeva, omogućava praćenje kretanja, prisluškivanje poziva, kao i čitanje poruka – sve bez znanja korisnika.
Iako se IMSI Catcheri mogu koristiti u zakonite svrhe za provođenje istraga i praćenje osumnjičenih, njihovo korištenje bez sudskog naloga predstavlja ozbiljno kršenje prava na privatnost i zloupotrebu obavještajne opreme.
Slučaj se i dalje nalazi u fazi vještačenja, a javnost s nestrpljenjem iščekuje rezultate istrage, koji bi mogli otkriti razmjere političkog i obavještajnog zloupotrebljavanja jednog od najmoćnijih uređaja za nadzor.