POLITIČKE IGRE ODRŽAVAJU BJEGUNCA

Zoran Galić: Politički štićenik i simbol nepravde u BiH

Zoran galic 70534198

Dok se političke igre u Bosni i Hercegovini nastavljaju na sve strane, jedno ime se neprekidno pojavljuje kao simbol nepravde i nesposobnosti – Zoran Galić. I dok je ovaj bjegunac od pravde još uvijek formalno na poziciji zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), cjelokupni sistem pravde i politički aparat BiH doživljavaju potres koji je nemoguće ignorisati.

Galić, koji je već godinama ključni kadar HDZ-a, postao je centar skandala zbog svog odbijanja da napusti poziciju unatoč ozbiljnim optužbama. Za njim je raspisana crvena Interpolova potjernica zbog sumnji u zloupotrebu položaja i primanje dara dok je bio direktor Granične policije BiH. Kada je saznao da mu prijeti hapšenje, Galić je napustio zemlju ilegalnim putem, demonstrirajući ne samo bahatost, već i potpuno ignorisanje pravde.

Iako je Galić već skoro dva mjeseca odsutan s posla, njegove aktivnosti u BiH vlasti su još uvijek nejasne. Direktor SIPA-e, Darko Ćulum, jasno je istakao da Galić nije opravdao svoje odsustvo, te da su njegovi zahtjevi za bolovanje i godišnji odmor odbijeni. Ćulum je, očekivano, predložio njegovo razrješenje, ali politički krugovi BiH kao da su se zaglavili u vlastitoj nesposobnosti.

Vijeće ministara BiH je prikazano kao institucija koja se bori sa unutrašnjim sukobima i političkim intrigama. Ministri iz reda Bošnjaka odbijaju glasati za smjenu, dok iz reda Hrvata i Srba nema saglasnosti. Ovo je samo još jedan dokaz kako političke stranke manipuliraju sistemom kako bi zaštitile svoje vlastite interese. Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH, Borjana Krišto, grčevito se bori protiv smjene, što je očigledan znak da je Galić zaštićen političkim vezama koje je stekao kroz dugogodišnje lobiranje i umrežavanje unutar HDZ-a.

Nezavisni odbor Parlamenta BiH, koji je trebao provesti proceduru izbora novog direktora SIPA-e, već je odustao od rješavanja pitanja Galića, tvrdeći da su Ministarstvu sigurnosti BiH predložili smjenu, ali da je sve ostalo na Vijeću ministara. Ministar sigurnosti BiH, Nenad Nešić, negira da je nezavisni odbor dostavio precizan zahtjev za smjenu, što je samo još jedna karika u lancu neučinkovitosti i nesposobnosti.

S obzirom na to da je Galić postao sinonim za političke borbe i nesposobnost, Vijeće ministara BiH ima jasnu zakonsku mogućnost da ga smijeni zbog neopravdanog odsustva s posla. Zakon o policijskim službenicima BiH omogućava prekid ugovora o radu u slučaju neopravdanog izostanka, ali, na žalost, izgleda da je pravda u BiH podložna političkim igrama i interesima.

Galićev slučaj je izuzetno ozbiljan, ne samo zbog njegovih optužbi, već i zbog načina na koji se vlada i pravosudni sistem BiH bore s njim. Ovaj slučaj je dokaz duboke korupcije i političkih manipulacija koje uzimaju maha u BiH, a Vijeće ministara BiH, koje bi trebalo biti stub pravde i integriteta, samo je još jedan primjer kako se vlast može zloupotrijebiti kako bi se zaštitili vlastiti interesi.

Na kraju, pitanje koje ostaje je: koliko dugo će BiH moći da podnosi ovakve skandale i nepravde, i kakvu poruku šalje svojim građanima i međunarodnoj zajednici kada najviši predstavnici vlasti štite one koji su optuženi za teške kriminalne radnje? Dok se Vijeće ministara BiH i dalje bavi političkim intrigama i zaštitom svojih kadrova, pravda za Zorana Galića ostaje daleki san.