KOMPROMIS ILI POLITIKA BEZ PRINCIPA? SDP I SNSD – ZAGONETNA KOALICIJA U DRŽAVNOJ VLASTI

Zukan Helez: "Dodik je nelegalni predsjednik", ali SDP s njim u vlasti – Demagogija na djelu!

Zukan helez Fena

Iako je Dodik nazvan "nelegalnim predsjednikom RS", SDP pristao na koaliciju s njegovom strankom – pitanje je šta je zaista na stolu.

U političkoj areni Bosne i Hercegovine, gdje su sukobi između različitih stranaka gotovo svakodnevna pojava, ulazak Socijaldemokratske partije (SDP) u koaliciju sa Savezom nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) izazvao je val pitanja o političkim motivima i principima koje stranke zaista zastupaju. Posebno intrigira činjenica da je Milorad Dodik, lider SNSD-a, na nedavnim izborima u RS-u označen kao "nelegalni predsjednik", nakon što je optužen za krađu mandata od svoje protukandidatkinje Jelene Trivić, koja je, prema riječima Zukana Heleza, stvarni pobjednik.

Takođe, Dodik je poznat po svojim separatističkim stavovima i otvorenim prijetnjama za raspad države Bosne i Hercegovine. S obzirom na to, pitanje je zašto je SDP, stranka koja se deklarira kao proevropska i koja se protivi političkom kursu koji Dodik zastupa, pristao na ulazak u vlast zajedno sa SNSD-om.

Uloga SDP-a u Bosni i Hercegovini

SDP se već dugo pozicionira kao predvodnik bošnjačkog političkog spektra, često kritikujući Dodikovu politiku i stavove. Njihov ulazak u koaliciju sa SNSD-om, strankom koju su još nedavno označavali kao prijetnju stabilnosti i integritetu države, dolazi kao velika iznenađenja za mnoge političke analitičare i građane.

Prema riječima pojedinih političkih analitičara, SDP-ov korak može biti razumljen kao pokušaj očuvanja političkog utjecaja na državnom nivou. S obzirom na slabost političkog sektora lijevog centra, koji se u posljednjim godinama suočava s izazovima unutar vlastite stranke, SDP je očigledno odlučio kompromitirati svoja načela u korist vlasti. Na površini, koalicija sa SNSD-om mogla bi izgledati kao politički pragmatizam, no duboko pod tim se kriju pitanja o gubitku integriteta i principa koje SDP navodno zastupa.

Politička kalkulacija ili pad principa?

Pitanje koje se nameće svakome ko prati bh. političku scenu jeste – što je zapravo na stolu? Je li ulazak u koaliciju sa Dodikovim SNSD-om bio rezultat političke kalkulacije koja se temelji na pragmatizmu, ili je riječ o kompromisu koji bi mogao uzdrmati temelje SDP-ove političke filozofije? SDP-ova strana tvrdila je da je cilj stabilizacija državne vlasti i omogućavanje boljih uvjeta za europske integracije BiH. Ipak, mnogi analitičari tvrde da je ovakav politički manever više vezan za opstanak na vlasti nego za pravi društveni i politički napredak.

Odluka koja stvara podjele

Iako je dio javnosti već iskazao nezadovoljstvo zbog ovog političkog saveza, ostaje pitanje hoće li SDP uspjeti održati vjerodostojnost u očima svojih birača. Mnogi od njih smatraju da je stranka na čelu s Nerminom Nikšićem napravila korak unazad, suprotstavivši se idejama koje su je nekada činile privlačnom za proevropski orijentirane birače.

No, unatoč kritikama, SDP-ov potez ukazuje na sveprisutnu političku kalkulaciju koja ne bira sredstva. Koalicija sa SNSD-om, premda začinjena brojim političkim kompromisima, može biti ključna za osiguranje stabilnosti vlasti na državnom nivou. Ipak, ostaje otvoreno pitanje što će to značiti za budućnost političkih odnosa unutar BiH.

Ova situacija je pravi test za sve stranke koje se deklariraju kao proevropske, jer pokazuje koliko se spremni žrtvovati vlastiti identitet i političku vjerodostojnost u ime održavanja političkog statusa quo. Hoće li SDP uspjeti opravdati ovaj, naizgled duboko kompromitirani savez, ostaje da se vidi.