Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić, zajedno sa zastupnicima Sašom Magazinovićem i Predragom Kojovićem, danas su posjetili Memorijalni centar Potočari i Muzej genocida u Srebrenici, naglašavajući važnost ovog muzeja kao ključne tačke sjećanja i obrazovanja.
Zvizdić je istakao da je svaka posjeta Srebrenici obilježena dubokim emocijama i sjećanjem na nevine žrtve genocida počinjenog u julu 1995. godine. Otvaranje Muzeja genocida, dodao je, predstavlja značajan korak u očuvanju sjećanja i edukaciji budućih generacija o najvećem zločinu u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.
– Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić i njegov tim razvili su savremeni koncept centra, koji posjetiocima omogućava autentičan uvid u patnju i priliku da istražuju činjenice o genocidu na naučno utemeljen način – rekao je Zvizdić.
Magazinović je naglasio da posjeta Memorijalnom centru Potočari ostavlja snažan emotivni trag i podsjeća na važnost čovječnosti i kolektivne odgovornosti. On je dodao da snaga sjećanja koju posjetioci osjećaju zaslužuje podršku i angažman šire zajednice.
Kojović je istakao da se Memorijalni centar razvija u ozbiljan prostor za obrazovanje, istraživanje i upozorenje, te pohvalio rad mladih stručnjaka koji doprinose naučno utemeljenom pristupu očuvanju sjećanja na genocid.
– Direktor Suljagić i tim fantastičnih ljudi koji je okupio obavili su odličan posao i imaju jasnu viziju. Nadam se da ćemo im pomoći da ovaj centar postane ozbiljna platforma za proučavanje i slanje poruka da se ovakvi zločini nikada više ne smiju dogoditi – zaključio je Kojović.