
Rehabilitacija četništva: Opasna revisija istorije i politička igra
Dok svijet obilježava 80. godišnjicu završetka Drugog svjetskog rata, na Balkanu i dalje traje borba oko historijske istine. Nažalost, u Srbiji ta borba ne podrazumijeva samo sjećanje na patnje i borbu protiv fašizma, već i tendencioznu rehabilitaciju četničkog pokreta, koji je u Drugom svjetskom ratu bio u službi okupatora i zločinačkih režima. Četnici, predvođeni generalom Dražom Mihailovićem, ne samo da su bili saveznici nacističke Njemačke, nego su i svojim zločinima protiv civila, u prvi plan isticali krvavu mržnju prema svim onima koji su stajali na suprotnu stranu – od partizana, preko Muslimana, do Hrvata.
Tendencija da se četnici izjednače s partizanima, kao "dva antifašistička pokreta", nije samo historijska obmana, nego i politička manipulacija. Sjećanje na taj period, posebno kroz prizmu današnje Srbije, prepun je kontradikcija i propagandnih pokušaja da se zamagle stvarni ciljevi četničkog pokreta – ostvarivanje velikosrpskih pretenzija i suradnja s fašističkim okupatorima.
Godine 2004. donesen je zakon koji izjednačava boračka prava partizana i četnika. Ovaj zakon bio je politički ustupak Vuku Draškoviću i njegovom Srpskom pokretu obnove, što je samo jedan od mnogih koraka u relativizaciji četničke prošlosti. Rehabilitacija Mihailovića od strane beogradskog suda 2015. godine otvorila je vrata za još opasniju političku igru – pokušaj opravdavanja zločinačkog karaktera četničkog pokreta, ali i onih ratova 90-ih koji su vođeni po sličnim principima, koristeći iste mitove i ideologiju.
Slučaj rehabilitacije Mihailovića ne samo da je otvorio prostor za reviziju prošlosti, već je stvorio i pravnu osnovu za opravdanje ratnih zločina iz novije povijesti, gdje su zločinci često proglašavani za heroje, a borci za slobodu za izdajice. To je pravi simbolički trenutak za Srbiju, čiji politički akteri, potomci četničkih vojvoda i oficira, još uvijek sanjaju o vraćanju monarhije i velikosrpskoj dominaciji.
Iako se rehabilitacija Mihailovića pokušava opravdati njegovim navodnim djelovanjem u spašavanju savezničkih pilota, povijest nam pokazuje drugu, krvavu sliku. Četnici su, kao organizirana vojska u službi izbjegličke vlade Kraljevine Jugoslavije, bili odgovorni za ubijanje ne samo partizana, već i civila, pretežno Hrvata i Muslimana. Veliki broj tih zločina nije se zaustavio ni nakon rata, kada su četnici nastavili svoju borbu protiv novog, socijalističkog poretka.
Tijekom 1944. godine, kada su četnici spasili nekoliko stotina savezničkih pilota, pokušavali su se prikazati kao korisni saveznici. Međutim, ta akcija nije mogla izbrisati dugu listu zločina i suradnju sa zločinačkim režimom nacističke Njemačke. Za usporedbu, partizani su, dok su se borili protiv istog neprijatelja, u Hrvatskoj spasili više od 500 savezničkih pilota, ali bez potrebe za političkim marketingom i revisionizmom.
Četnički pokret nije bio samo vojna organizacija; bio je to politički projekt sa jasnim ciljem – stvaranje "Homogene Srbije", kako je to formulirao Stevan Moljević. Ovaj politički program, koji je Mihailović usvojio 1943. godine, bio je zasnovan na pretenzijama prema teritorijima drugih naroda, posebno prema Muslimanima i Hrvatima, te usmjeren na jačanje autoritarne monarhije, čiji je cilj bio stvoriti fašističku državu pod apsolutističkom vlašću.
Nažalost, danas postoje oni koji pokušavaju rehabilitirati tu ideologiju, ne samo kroz zakone, nego i kroz propagandu koja pokušava zasjeniti stvarne žrtve i genocid koji je počinjen. Kroz političke manipulacije i prisutnost četničkih lobista, Srbija se ponovo suočava s pokušajem političkog revidiranja prošlosti, što je opasna praksa koja može ugroziti stabilnost u cijeloj regiji.
Ne smijemo zaboraviti da povijest nije tek skup individualnih događanja, nego i kolektivna odgovornost. Skrivanje zločina, glorifikacija ratnih zločinaca i relativizacija njihovih postupaka je opasna praksa koja prijeti da uništi povjerenje među narodima i spriječi pomirenje. Nema opravdanja za fašizam, bez obzira na to koliko vremena prošlo. Četnički pokret u Drugom svjetskom ratu bio je zločinačka organizacija koja je služila okupatoru i činila neizmjerne patnje stanovništvu Jugoslavije. Ne smijemo dopustiti da ti zločini ostanu neosvježeni, niti smijemo dopustiti da politička manipulacija ponovno vraća fašizam u obliku novog velikosrpstva.
Oni koji pokušavaju oprati povijest, ne samo da ne čine uslugu žrtvama, već ugrožavaju i vlastitu budućnost.