Tužilaštvo BiH tvrdi

Članovi grupe nastojali ostvariti i politički utjecaj u cilju "preuzimanja države"

edin gacanin hapsenje saradnika

Akcija "Crna kravata 2" otkrila je složenu mrežu kriminalnih aktivnosti koje su se protezale kroz razdoblje od 2016. do 2020. godine.

Danas je u Sudu BiH održano i drugo ročište u okviru predmeta "Black Tie 2" na kojem su iznesene šokantne tvrdnje tužitelja...

Glavni igrači, Adnan Smajlović i Edin Gačanin, navodno su bili na vrhu hijerarhije ove organizirane kriminalne grupe, koja je bila poznata pod nazivom Sky grupa. Prema optužbama tužitelja, ova grupa nije samo trgovala drogom, već je imala i političke ambicije, te je navodno planirala "preuzeti državu".

Financijski tokovi unutar grupe su bili temeljito ispitani. Posebno se ističe da je Smajlović 2020. godine primio značajnu svotu novca iz Dubaija, koji je navodno bio raspodijeljen među ostalim članovima grupe.

Također, optužbe navode suradnju s lokalnim političarima i pokušaje formiranja udruženja građana kako bi se ostvario politički utjecaj.

Suradnja s američkim i europskim agencijama, poput FBI-a, DEA-e i Europol-a, svjedoči o međunarodnom karakteru ovog kriminalnog poduhvata. Tokom ročišta, detaljno su opisani načini pranja novca, nabavka opreme i izdavanje tajnih informacija, s naglaskom na ulogu pojedinih članova grupe.

Tužiteljstvo je zatražilo pritvor za niz osumnjičenih, strahujući od mogućnosti bjekstva ili utjecaja na svjedoke. Detalji o pronalasku novca, vrijednih predmeta te dokumentacije dodatno su optužujući elementi u ovom slučaju.

Ova akcija predstavlja samo početak pravnog procesa koji će dalje razotkriti aktivnosti ove kriminalne grupe i osigurati odgovornost za počinjene zločine. S obzirom na obim optužbi i složenost slučaja, očekuje se da će pravosudni postupak trajati dulje vrijeme dok se svi detalji ne razjasne.

Primio 500 hiljada iz Dubaija

Između ostalog naveden je primjer od 2020. godine kada je Smajlović raspolagao novcem u iznosu od 500.000 KM koji mu je poslao Edin Gačanin iz Dubaija.

Tužilac Kulenović je naveo da je Adnan Smajlović 2020. godine primio iz Dubaija 500 hiljada KM koji se dalje davao članovima grupe - 50 hiljada Sančezu Jukiću, Aidi Halać je dao 25 hiljada KM, 25 hiljada i biznismenu iz Mostara Harisu Behramu, te 10 hiljada Nedžadu Suljeviću.

Ovdje je tužilac Kulenović izjavio kako je gradska vijećnica iz Zenice Aida Halać dobila 2.500 KM za predizbornu kampanju, te da je kasnije dobila mandat u gradskom vijeću.

Tužilac je rekao kako je pripadnik FUP-a Senad Kadić također primio novac koji je znao da je od Gačanina, zajedno sa Harisom Behramom. Tvrdi da su htjeli su da se napravi nova stranka ili da se finansira postojeća (nije rečeno koja), a da se sve radi preko jednog udruženja u Mostaru "Brankovac".

Tužilaštvo tvrdi da je Edin Gačanin Tito organizirao posebnu opremu, logistiku. Postojale su dvije kase koje su se nalazile kod Smajlovića, a novac je prao preko više pravnih lica širom države.

Kulenović tvrdi da je uloga Gordana Memije, Davora Curlija i Seada Preljevića bila u dolasku Edina Gačanina u Sarajevo, te u nabavci opreme FUP-a preko Ermina Alajmerovića i njegove firme "REA express".

Odavanje tajnih podataka

Uposlenik OSA-e Edin Kačar je, kako se tvrdi, sarađivao sa Boškom Jerkovićem i Adnanom Smajlovićem tako što je odavao tajne podatke OSA-e vezane za narkokartel "Tito i Dino“, te da je na taj način zaradio najmanje 100.000 KM.

Također, tužilac Kulenović je tokom današnjeg ročišta naveo da su prilikom pretresa pronađeni predmeti koji su bili korišteni za pravljenje nove aplikacije, kao zamjenu Sky-u.

Tužilac Kulenović je kao potvrdu svojih navoda naveo da su Alajmerović i Nedžad Suljević priznali svoju ulogu u svemu tome.

Tužilac je naveo da je kod Adnana Smajlovića pronađena veća količina novca, oko 18.000 KM, skupocjeno vozilo Porsche i nakit u vrijednosti većoj od 20.000 KM.

Uloge članova grupe

Uloga Boška Jerkovića je na osnovu njegovih informatičkih sposobnosti. On je pravio novu aplikaciju koja bi bila alternativa za Sky.

Sančez Jukić je imao ulogu da prodaje drogu. On je putovao u Južnu Afriku gdje je dolazila droga iz Južne Amerike.

FUP-ovci Kadić, Ćatić i Druškić su uz dozvolu Mustafe Selmanovića, šefa specijalne, odsustvovali s posla da čuvaju Edina Gačanina.

Selmanović je to radio sve u dogovoru sa Gordanom Memijom, te je novčano nagrađen za to.

Direktor FUP-a Vahidin Munjić ih po saznavanju nije pozvao na odgovornost, odnosno nije pokrenuo interne procedure i istrage, te im je tako omogućio da protupravno steknu novac, tvrdi tužilac Kulenović.

Također, Munjićeva uloga je bila u tome i da je organizirao za trojicu FUP-ovaca radno mjesto za koje nije potrebna dozvola tajnosti.

Brojna dokumentacija i mobiteli Kod Gordana Memije je pronađena brojna dokumentacija koja bi mogla poslužiti kao dokaz u ovom predmetu i brojni mobilni telefoni koji se trebaju vještačiti.

Tužilac Kulenović je zatražio mjeru pritvora od straha da će napustiti BiH, da će kriti, uništiti dokaze, utjecati na svjedoke, nastaviti činiti krivična djela.