
U Sarajevu je počela sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, koja bi mogla dati ključan odgovor na budućnost vladajuće koalicije na državnom nivou.
Iako bi fokus sjednice trebao biti na usvajanju dva tzv. evropska zakona, politička previranja i zakulisne igre ponovo su u prvom planu.
Sjednica je započela u napetoj atmosferi nakon što je opozicija iz Republike Srpske pokušala uvrstiti na dnevni red inicijativu za smjenu Nikole Špirića iz rukovodstva Doma naroda. No, predsjedavajući Doma Dragan Čović odlučio je ignorisati ovu inicijativu i odmah preći na tačke dnevnog reda.
Delegat Nenad Vuković (PDP) otvoreno je osporio Čovićev pristup i upitao zašto nije dozvoljena rasprava o dnevnom redu prije njegovog usvajanja. Čovićev odgovor bio je kratak i jasan:
"Moja zamolba je da današnju sjednicu i narednu o budžetu usvojite, bez obzira na to što tražite dopunu dnevnog reda."
Vuković je zatim optužio Čovića za kršenje Poslovnika, ističući da mu je oduzeo pravo na diskusiju.
"Ne mogu da vjerujem da ste sposobni da nam oduzmete pravo da raspravljamo o dnevnom redu. Ne radite to. Mi smo odgovornost prema zakonima pokazali u Predstavničkom domu. Vi želite da kažete da mi zaustavljamo evropski put?" – poručio je Vuković.
Čović je ostao pri svom stavu: "Rekao sam što imam reći!"
Opozicija nije odustajala. Delegat Želimir Nešković (SDS) insistirao je na pravu da se demokratski izjasne o dnevnom redu i zatražio pauzu od 15 minuta, ali je Čović to odbio, tvrdeći da pauzu može tražiti samo klub, a ne pojedinačni delegati. Bez daljnjih diskusija, odmah se prešlo na glasanje – 13 delegata podržalo je dnevni red, a Čović je zatim krenuo s raspravom o Prijedlogu zakona o graničnoj kontroli i Prijedlogu zakona o zaštiti ličnih podataka.
Situaciju je dodatno zakomplikovao Šefik Džaferović (SDA), koji je ocijenio da Čović otvoreno krši Poslovnik.
"Radi istine, radi javnosti, ko god pročita Poslovnik, jasno je da ste ga prekršili."
Iza kulisa, ova sjednica ima daleko dublju političku dimenziju. U pozadini traje intenzivna borba za opstanak koalicije Trojke, SNSD-a i HDZ-a. S obzirom na to da su iz Trojke najavili mogućnost smjene ministara SNSD-a, posebnu pažnju privlači i današnja sjednica Vijeća ministara BiH, zakazana za 12 sati. Uprkos tenzijama i najavama smjene, ministri SNSD-a, Staša Košarac i Srđan Amidžić, uredno su stigli na sjednicu, pokazujući da Milorad Dodik još uvijek nije spreman na povlačenje iz vlasti na državnom nivou.
Dok su zakoni koji se danas razmatraju tehnički važni za evropski put Bosne i Hercegovine, realno stanje u državnim institucijama pokazuje da su politički interesi, blokade i unutrašnji obračuni i dalje ključni faktori koji određuju tempo rada državnog parlamenta. Evropski put? Možda, ali tek nakon što se završe politički obračuni unutar vladajuće koalicije.