ŠTA ODABRATI?

Đaci u BiH prate trendove: Završen fakultet ne garantuje uspjeh, a dobar zanat zlata vrijedi

Radnici gradevina

Poslodavcima je sve teže pronaći kadar, djeca biraju škole čija ih diploma vodi van granica naše zemlje, dok obrazovne ustanove tek počinju gasiti požare

Upis u srednje škole dilema je sa kojom se mjesecima unazad nose učenici devetih razreda. Djeca imaju želje, roditelji planove, a poslodavci očekivanja. Dobro je kada se sve poklopi, ali u praksi su takvi slučajevi već godinama sporadični. Najveći interes je za gimnazije, medicinske i ekonomske škole, te usmjerenja IT sektora, zanimanja koja obećavaju i kartu za nastavak školovanja i zaposlenje van Bosne i Hercegovine.

Popunjene kvote

Iz Udruženja poslodavaca napominju da su ankete među poslodavcima pokazale da je njih 80 posto spremno za prijem novog kadra, ali da nedostaju zanimanja koja im trebaju.

  • Mislim da roditelji trebaju povesti računa šta se traži na tržištu rada, naravno, u skladu i sa talentima djece. Ima mnogo izbora da se bez problema nađe zaposlenje po završetku osnovne škole u oblastima zanatskih i tehničkih zanimanja, zatim u IT sektoru i kreativnoj industriji, kaže nam Suad Ećo iz Udruženja poslodavaca.

Skreće pažnju na činjenicu da je na birou u Kantonu Sarajevo, slika je slična u čitavoj BiH, prijavljeno blizu 2.700 maturanata gimnazije, 2.200 prodavača, a ekonomskih tehničara 1.700. Obrazovanje nas puno košta, a u konačnici školujemo kadar koji se teško snalazi na tržištu rada.

U Kantonu Sarajevo situacija je takva da su gimnazije izbor većine roditelja i djece. Posljednjih godina raste i interes za upis u JU Srednja mašinska tehnička škola.

  • U našoj školi se obrazuju učenici za četverogodišnja zanimanja mašinski tehničar - konstruktor na računaru i mašinski tehničar za kompjutersko upravljanje mašinama - CNC tehničar, navodi Faruk Čupović, direktor škole, i dodaje da navedena zanimanja nude lakše zapošljavanje po završetku srednjoškolskog obrazovanja ili nastavak školovanja.

U pitanju su inovirana zanimanja mašinskih tehničara, a u skladu sa potrebama tržišta rada.

Činjenicu da bi se u narednom periodu mogle posložiti kockice, pa da na birou bude manje novih kandidata, potvrđuju i navodi iz Ministarstva za odgoj i obrazovanja Kantona Sarajevo.

Bez kvalitetnih resursa i kvalifikovane radne snage nemoguće je podići kvalitet rasta i razvoja jedne zemlje i njene ekonomije, ističe Muamer Mahmutović, predsjednik Privredne komore KS-a

  • Mladi ljudi danas traže kontakt sa realnim okruženjem, sa tržištem rada, sa prilikama gdje zaista uče i na drugačije načine i formate, osim teorijskog dijela, ističe ministrica Naida Hota-Muminović i dodaje da se u zadnje četiri godine, otkako traje implementacija programa stipendiranja za deficitarna zanimanja, upisne kvote popune već u prvom upisnom roku i da više nemamo nepopularnih zanimanja. Ministrica nam govori i kako se radi na razvijanju partnerstva sa poslodavcima, sa Službom za zapošljavanje, Obrtničkom komorom, Privrednom komorom KS-a, te nastoje u tom svjetlu napraviti savremene inovirane nastavne planove i programe, te opremiti škole. I zakon o dualnom obrazovanju je u proceduri.

  • Mi ćemo nacrt već pustiti do kraja juna u skupštinsku proceduru na usvajanje, naglašava ministrica Hota-Muminović.

U Brčko distriktu posljednjih nekoliko godina trend je takav da učenici mahom žele da upišu neko od zanimanja u JU Tehnička škola Brčko, uz nekoliko zanimanja koja su atraktivna za njih i u drugim školama, saznajemo iz Pododjeljenja za srednje obrazovanje Ministarstva obrazovanja, Vlade Brčko distrikta.

  • Prvo se popune srednje stručne škole. Razlog leži u činjenici da veliki broj učenika planira zaposlenje odmah nakon završene srednje škole, kaže Srđan Kisić, šef Pododjeljenja, i dodaje da mladi prate potrebe tržišta rada, pa je prethodnih godina porastao interes za zanimanjima stomatološka sestra - tehničar i ginekološko-akušerski tehničar.

Kisić podsjeća da Odjeljenje za obrazovanje održava redovne sastanke tripartitnog savjetodavnog vijeća, sa predstavnicima Sindikata Brčko distrikta BiH, predstavnicima poslodavaca i menadžmentom srednjih škola, gdje se definišu potrebe tržišta rada.

U Agenciji za rad i zapošljavanje BiH objavili su podatke zavoda i službi zapošljavanja o najtraženijim zanimanjima u našoj zemlji, a na osnovu podataka sa evidencija nezaposlenih.

Podaci sa biroa

  • Najtraženija zanimanja sa fakultetskom diplomom su: pravnik, ekonomista, inžinjer elektrotehnike, sistem inžinjer, programer, IT developer, farmaceut, doktor stomatologije, doktor medicine-specijalista, građevinski inžinjer. Od zanimanja sa diplomom srednje tehničke škole najtraženiji su: trgovac, komercijalist, konobar, agent u pozivnom centru, tehničar mehatronike i medicinska sestra, ističu iz Agencije.

Kada je riječ o zanatima, tržištu trebaju prodavači, konobari, vozači kamiona, varioci, kuhari, šivači, krojači, zidari i tesari.

Struka se slaže da bi učenje kroz rad omogućilo učenicima bržu integraciju u radne procese unutar kompanija, a sa druge strane poslodavcima da dobiju kvalifikovanu radnu snagu. U paketu, to bi značilo rast i bolji standard u Bosni i Hercegovini.