Romi danas obilježavaju Đurđevdan

Đurđevdan: Proljetna slavlja i romski običaji

cigani romi gorica Đurđevdan ftv

Danas je dan Đurđevdana, takođe poznat kao Jurjevo, što je kršćanski praznik posvećen Svetom Đorđu ili Jurju, koji označava početak proljeća. Iako se praznuje i u drugim kulturama, za romsku zajednicu ovaj praznik ima poseban značaj.

Datum proslave Đurđevdana varira u skladu s korištenim kalendarom, kao i kod drugih kršćanskih praznika. Katolici i protestanti obilježavaju ovaj dan 23. aprila, dok pravoslavci slave 6. maja.

Romski narod slavi Đurđevdan s nizom obreda, što ga čini jednim od najvažnijih praznika u njihovoj kulturi. To je vrijeme za ispraćaj zime i dočekivanje proljeća.

Đurđevdan simbolizira prijelaz između zime i ljeta te se smatra važnim za zdravlje domaćinstva, udaju i ženidbu mladih, plodnost stoke i obilje u poljoprivredi. Mnogi običaji, vjerovanja i čak magijske radnje povezani su s ovim praznikom.

Jedan od običaja je da najstariji član porodice ustane prije zore, opere se vani, uzme grančicu drena i blago probudi ostale članove kako bi im poželio zdravlje poput drena.

Na Đurđevdan, ljudi odlaze u prirodu još prije zore na "đurđevdanski uranak", birajući prikladno mjesto u šumi, na livadi ili uz rijeku. Priprema se hrana i piće, a jagnje se peče na ražnju. Mladi se okite vrbovim granama kako bi bili snažni kao vrba, zdravcem za zdravlje, koprivom protiv bolesti i selenom za mirisnu dušu.

Prema narodnom vjerovanju, ako je vrijeme vedro na Đurđevdan, to ukazuje na plodnu godinu, dok kiša tog dana može značiti sušno ljeto.

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće