Poljska teniserka Iga Swiatek (WTA: 8) osvojila je svoj prvi trofej na Wimbledonu u stilu kakav turnir ne pamti već više od jednog stoljeća.
U finalu je deklasirala Amerikanku Amandu Anisimovu (WTA: 12) rezultatom 6:0, 6:0, za svega 57 minuta, demonstrirajući potpunu dominaciju i tehničku superiornost.
Od samog početka meča, Swiatek je bila neumoljiva. Preciznim servisima, nevjerovatnom pokretljivošću i razornim udarcima s osnovne linije nije ostavila ni najmanju šansu protivnici da pronađe ritam. Anisimova, iako borbena, nije uspjela osvojiti nijedan gem, što se u finalima Wimbledona nije desilo u cijeloj Open eri.
Historijski rezultat
Pobjeda “biciklom” (6:0, 6:0) u finalu Wimbledona nije viđena od 1911. godine, kada je Dorothea Lambert Chambers slavila protiv Dore Boothby istim rezultatom. Najbliže toj dominaciji u modernoj eri bila je Billie Jean King 1975. godine kada je sa 6:0, 6:1 pobijedila Evonne Goolagong.
Swiatek je ovom pobjedom osvojila svoj šesti Grand Slam trofej – uz četiri titule Roland Garrosa i jednu s US Opena, sada je konačno dodala i najcjenjeniji turnir u svijetu tenisa: Wimbledon.
Ovaj trijumf dodatno potvrđuje njen status jedne od najvećih teniserki današnjice i donosi joj značajan skok na WTA listi, ali i mjesto u istoriji kao jedne od rijetkih koje su dominirale na travi baš poput legendarnih šampionki prošlih epoha.