
Tužilaštvo BiH pokrenulo istragu zbog sprečavanja hapšenja Milorada Dodika
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine formiralo je predmet i započelo istragu protiv svih osoba koje su 23. aprila ove godine spriječile sprovođenje sudske naredbe o hapšenju Milorada Dodika u prostorijama Administrativnog centra u Lukavici.
Predmet je formiran na osnovu krivične prijave koju je podnijela Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA). Pripadnicima SIPA-e, uz prijetnje upotrebom sile, bio je zabranjen ulazak u zgradu, čime je onemogućeno izvršenje sudske naredbe protiv predsjednika Republike Srpske i bjegunca od pravosuđa Bosne i Hercegovine.
U narednim danima Tužilaštvo BiH planira uputiti pozive na saslušanje svim osobama koje su identificovane kao učesnici u ovom incidentu. Među njima se izdvajaju dvije ključne osobe – Mišo Partalo, šef Dodikovog obezbjeđenja, i Branimir Šehovac, načelnik Policijske uprave Istočno Sarajevo – koji će pozive dobiti direktno, s obzirom na to da imaju status osumnjičenih.
Prema prijavi, Partalo je osumnjičen za krivična djela "sprečavanje službene osobe u vršenju službene radnje" i "pomoć učiniocu nakon počinjenja krivičnog djela". On je prilikom pokušaja hapšenja poručio da se "neće dozvoliti hapšenje predsjednika", dok je Šehovac, u svojstvu policijskog rukovodioca, naveo da "rade svoj posao" i jasno izjavio: "Ovdje ga nećete hapsiti".
SIPA je identifikovala ukupno 20 osoba koje su aktivno učestvovale u sprečavanju hapšenja, a sve su snimljene iz vozila koje je bilo parkirano u blizini zgrade Vlade Republike Srpske.
Prema službenom izvještaju koji je dostavljen Sudu i Tužilaštvu BiH, navedeni su svi detalji događaja i razlozi zbog kojih sudska naredba nije sprovedena. U timu SIPA-e koji je bio zadužen za hapšenje nalazilo se osam inspektora – pet Bošnjaka, dva Srbina i jedan Hrvat.