Premijerov ultimatum

„Špar“ otkrio kako je Orban pokušao da ih reketira, povlače kapital iz Mađarske

SPAR shutterstock 396060772 768x512

Mađarski premijer Viktor Orban i njegova vlada u središtu su skandala sa austrijskom kompanijom "Spar", koja posjeduje trgovačke lance u Mađarskoj i drugim zemljama.

Naime, izvršni direktor kompanije "Spar" Hans Rajh otkrio je javnosti da je Orban od njega tražio da njegovi rođaci ulože u kompaniju, a kada je dobio negativan odgovor, njegova vlada je povećala poreze na ekstraprofit i organizovane cijene. Stoga "Spar" seli kapital iz Mađarske u Švajcarsku.

Izvršni direktor austrijskog "Spara" Hans Rajh rekao je za austrijski list da mađarski premijer Viktor Orban želi da neko od njegovih rođaka uloži u kompaniju, piše mađarski "Dejli njuz". Na ovaj način, objasnio je Reich, mađarska vlada želi preuzeti vlasništvo nad drugim najvećim prehrambenim lancem na mađarskom tržištu. Zbog toga je kompanija "Špar" počela da povlači kapital iz Mađarske.

Premijerov ultimatum

Kompanija sa sjedištem u Salzburgu dala je dio upravljačkih prava nad svojim podružnicama u sjevernoj Italiji, Sloveniji, Hrvatskoj i Mađarskoj svojoj podružnici u Švicarskoj. Hans Reich je rekao da Orbanova vlada maltretira njihovu kompaniju dodatnim porezima i ograničenjima cijena. Zbog toga su uložili žalbu Evropskoj komisiji i modifikovali rad svoje mađarske podružnice kako bi je zaštitili od "Orbanovih ruku".

Reich je rekao da ih je Orban zamolio da puste jednog od njegovih rođaka u mađarsku filijalu kao investitora. Dugoročni plan, dodao je austrijski izvršni direktor, bio je preuzimanje vlasništva nad Šparom Mađarska. Reich je dodao da ovo nije jedinstven problem. Prošle godine Evropska komisija je u izvještaju istakla da su mađarski oligarsi stekli uticaj u mnogim stranim kompanijama. Štaviše, broj stranih učesnika na tržištu koji se žale na kršenja i zastrašivanja od strane mađarskih vlasti kontinuirano raste.

Vlada Mađarske je kratko odgovorila na pitanja medija o "Sparu", navodeći da je Evropska unija ocjenila da je njihov porez na višak dobiti legalan. „To su činjenice. Svaka druga izjava je neutemeljena", saopšteno je iz Orbanove kancelarije.

Reich je naveo da su mađarsku kompaniju podijelili na dva dijela kako bi izbjegli mogući gubitak. Oni su od svoje mađarske podružnice uzeli prava na upravljanje imovinom i zgradom, maloprodaju i logistiku i dali ih svojoj švicarskoj kompaniji.

Strane kompanije kao što su Lidl, Spar, Tesco i Oshan dominiraju u mađarskom sektoru maloprodaje hrane. Mađarska vlada povećala je porez na višak dobiti maloprodajnih preduzeća sa 4,1 na 4,5 odsto. Kao rezultat toga, prihodi mađarskih podružnica su značajno opali.

Austrijski lanac je stoga podnio žalbu Evropskoj komisiji protiv mađarske vlade, navodeći da Orbanova porezna politika krši zakone EU, posebno u pogledu slobodnog kretanja robe. Austrijski ministar ekonomije Martin Kocher i ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg podržali su taj potez.

Kako prenosi portal "Dejli njuz", gubitak "Špara" je 2023. godine iznosio 47,8 miliona eura, a samo godinu dana kasnije iznosio je 32,8 miliona eura.

"Spar" je peti najveći poslodavac u Mađarskoj sa 14.000 zaposlenih. Posjeduje dva logistička centra, dvije fabrike mesa, dodatni pogon i 368 prodavnica. Zarada "Spara" prije kamata i poreza u 2023. godini iznosila je 120 miliona eura.