ISTRAGE U ZAPEĆKU, KRIMINALCI NA SLOBODI

Šta je ostalo od spektakla: Sky mafija čeka pravdu, Tužilaštvo BiH broji izgubljene optužnice

Sky

Velike najave, male optužnice: Šta se desilo s istragama Sky mafije u BiH?

Prije nešto više od godinu dana, tačnije 29. maja 2024. godine, glavni tužilac Bosne i Hercegovine Milanko Kajganić samouvjereno je ustvrdio da Tužilaštvo BiH prednjači u regiji po broju optužnica i provedenih akcija temeljenih na dokazima prikupljenim iz zloglasnih kriptovanih aplikacija Sky i Anom. Tada je objavljeno da je optuženo više od 70 osoba, a najavljeni su novi valovi hapšenja i procesuiranja.

Međutim, godinu dana kasnije, velika obećanja pretvorila su se u tišinu i neobjašnjivo zakočene procese. Dok su tada u javnosti odjekivale izjave o "snažnom obračunu s organizovanim kriminalom", danas se sve više postavlja pitanje: gdje su nestale optužnice?

Akcija "Rez" i nestanak zamaha

Krajem prošle godine, javnosti je predstavljena jedina veća optužnica od tada — protiv Elvisa Keljmendija i Ajlina Ahmića u predmetu kodnog naziva "Rez", zbog sumnje na organiziranu trgovinu narkoticima. Taj dvojac bio je uhapšen još u julu 2022. godine, kada ih je privodio MUP Kantona Sarajevo. Nakon gotovo dvije godine provedenih u pritvoru, optužnica je konačno potvrđena.

Od tada do danas, dakle u zadnjih šest mjeseci, Tužilaštvo nije podiglo nijednu novu optužnicu za korištenje Sky aplikacije. Jedina optužnica koja je podignuta u tom periodu odnosila se na bivše inspektore MUP-a KS, ali ti slučajevi nisu uključivali Sky niti Anom, već odavanje službenih tajni. Drugim riječima, sve velike najave o "čišćenju" kriminalnih mreža putem Sky dokaza ostale su mrtvo slovo na papiru.

Zlatko Ibrišimović Facebook
Foto © Advokat Zlatko Ibrišimović. Hapšen u akcijama i proveo mjesec u pritvoru u Vojkovićima

Od "Black Tie" do "Bumeranga": gromoglasni start, bešumna kočnica

U aprilu 2023. godine, izvedena je spektakularna akcija "Black Tie 2", kada je uhapšeno 23 osobe zbog navodne povezanosti s narko-bosom Edinom Gačaninom, koji se nalazi i na crnoj listi SAD-a. Tada su u pritvoru završili Adnan Smajlović, Aida Halać i Sančez Jukić, ali već nakon pola godine svi su pušteni. Optužnice još nema, a istraga i dalje "traje", dok se desetine osumnjičenih brane sa slobode.

Slična sudbina zadesila je i akciju "Bumerang", u kojoj je uhapšen Admir Arnautović zvani Šmrk. On je bio u pritvoru čak devet mjeseci, no optužnica nije podignuta ni protiv njega, ni protiv njegovih saradnika, iako se navodilo da su preko Sky aplikacije organizovali šverc kokaina iz Južne Amerike. Šmrk i saradnici su koristili pseudonime Bendjamin, Rock i Brzi, a putem šifrovanih poruka navodno dogovarali količine, cijene i transport. Danas — tišina.

Nije podignuta ni optužnica protiv sarajevskog advokata Zlatka Ibrišimovića, koji je također koristio Sky, kao ni protiv njegovog kolege, bivšeg Šmrkovog branioca.

Admir Arnautovic Smrk
Foto © Admir Arnautović Šmrk: Hapšen 2022.godine, nikada optužen

Poruke o izborima — nikom ništa

Posebno zabrinjava nedostatak reakcije na poruke Edina Gačanina, u kojima se eksplicitno spominju osobe navodno povezane s izbornim procesima: "Imamo svoje ljude u CIK-u", pisalo je u jednoj od šifrovanih poruka. Iako su ovi navodi ozbiljan udar na integritet izbornog sistema, do danas nije podignuta nijedna optužnica niti otvorena ozbiljna istraga.

"Overdose" i "Balkanski kartel" u zapećku

U predmetima "Overdose 1" i "Overdose 2", u kojima su uhapšeni članovi porodice Karić (Amer i Dino), još nema optužnica. Isto važi i za desetine drugih uhapšenih tokom akcija, iako su svi koristili Sky aplikaciju.

Što se tiče "Balkanskog kartela", grupe koja je navodno uvozila kokain iz Južne Amerike i distribuirala ga širom Evrope, pa i na Balkanu, optužnica nema.

Početkom ove godine, SIPA je uhapsila Zdravka Šagolja, bivšeg generala HVO-a, a u Srbiji je uhapšeno osam osoba uključujući Borislava Plavšića, koji se krio u Laktašima. Grupa je osumnjičena za šverc čak 500 kilograma kokaina iz Ekvadora u luku Ploče. U pritvoru su, a na optužnicu se čeka.

U dokazima koje posjeduje Tužilaštvo navode se i druga imena, uključujući Branislava Zeleniku (trenutno u bjekstvu), Dragana Mikića, Uroša Kolakovića, Srđana Jezdimira, Nemanju Brašnjovića, te čak jednog carinika iz Hrvatske, Zorana Erjaua. Međutim, ni tu nema formalnog postupka pred Sudom BiH.

Braca Karic Amer Dino
Foto © Braća Karić, Amer i Dino: Hapšeni u akciji Overdose, brane se sa slobode

Akcija "Kum" i obećanja bez kraja

Prošle godine u februaru, uhapšen je Fikret Kajević u akciji "Kum", zbog sumnje na organizirani kriminal i međunarodno krijumčarenje droga. Ni tu nema optužnice, iako je korišten Sky za komunikaciju.

Šta je s istragama protiv pravosudnih funkcionera?

Tužilaštvo BiH je u nekoliko navrata najavljivalo istrage protiv nosilaca pravosudnih funkcija koji su navodno također koristili Sky. Međutim, od tada je zavladala grobna tišina — nema ni optužnica ni zvaničnih informacija.

fikret Kajevic hapsenje
Foto © Kajević: Hapšen lani u akciji Kum, nikada optužen

Ko koči, i zašto?

Od stotina stranica prepiskâ, tisuća zaplijenjenih poruka i spektakularnih hapšenja, ostali su samo naslovi iz prošlosti. Umjesto sistemskog udara na organizovani kriminal, javnost svjedoči zamiranju istraga i sumnjivom zatišju.

Da li je riječ o političkim pritiscima, nedostatku dokaza ili o svjesnom odugovlačenju? Jesu li pojedini predmeti zaustavljeni po nečijem nalogu ili su se svi planovi jednostavno urušili pod težinom vlastitih obećanja?

Na ova pitanja Tužilaštvo BiH još nema odgovore, ili ih, možda, ne želi dati. Dok god nema transparentnosti i rezultata, teško je izbjeći zaključak da se kriminalcima šalje opasna poruka: dovoljno je da čekate — pravda će ionako zakasniti.